35 dolara alınan eser, birinci yüzyıldan kalma antik Roma büstü çıktı!
 1. Anasayfa
 2. Haber

35 dolara alınan eser, birinci yüzyıldan kalma antik Roma büstü çıktı!

0

Birçok tarihi eser, günümüzde hala gün yüzüne çıkamadı. Öte yandan birçoğunun da değeri bilinmeden yok oldu gitti. Bu olaylara son örnek ise Texas Goodwill’de yaşanmak üzereydi. Ancak The Art Newspaper’da çıkan bir habere göre bir eser, bu sefer şansın da yardımıyla hak ettiği değere ulaştı.

Antik Roma büstü, San Antonio Sanat Müzesi’ne girdi

Sanat koleksiyoncusu Laura Young, 2018 yılında Teksas’taki bir Goodwill mağazasında gezerken kuytu köşede yerde duran bir heykeli gözüne kestirdi. Bu tarz eserlere ilgi duyan koleksiyoncu, asıl değerini bilmeden onu satın almak istedi.

Eseri koleksiyonuna katmak isteyen Laura Young, 35 dolar karşılında heykeli satın aldı. Ancak bilmediği bir nokta vardı. Heykel, birinci yüzyıldan kalma antik bir Roma büstüydü. Eski ve yıpranmış hali dikkatinden kalmayan koleksiyoncu, eserin hangi döneme ait olduğunu öğrenmek için bir dizi araştırma yaptı.

Texas Üniversitesi’ndeki sanat tarihi uzmanlarına ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki müzayede evlerinde yanıt arayan Young, cevabını güzel sanatlar komisyoncusu Sotheby’s’in danışmanı Jörg Deterling ile buldu. Öyle ki büstün onlarca yıl önce bir Alman müzesinden kaybolan parça olduğunu belirlendi.

Büst, 1786’dan 1868’e kadar yaşayan Bavyera Kralı I. Ludwig’e ait olduğu belirlendi. Eserin Almanya’dan Teksas’a nasıl gittiği merak konusu. Uzmanlara göre soğuk savaş döneminde Teksaslı bir askerin eve dönüşte yanında getirmesiyle Amerika kıtasına ulaştı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/35-dolara-antik-roma-bustu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir