1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

60’ların uzay yarışı tekrar başladı! Bu sefer Çin gaza bastı

60’ların uzay yarışı tekrar başladı! Bu sefer Çin gaza bastı
60’ların uzay yarışı tekrar başladı! Bu sefer Çin gaza bastı
0

Gelen son bilgiler, Çin tarafından kapsamlı bir uzay projesinin başlatıldığını gösteriyor. Ülkedeki Havacılık ve Teknoloji şirketi 2024 yılında uzaya şimdiden 3 roketi başarıyla göndermiş durumda. Firmanın ayrıca yeniden kullanılabilir roketlerini de önümüzdeki yıldan itibaren kullanıma sunacağı konuşuluyor. Eğer bu iddialar gerçek olursa uluslararası uzay araştırmalarında kartlar yeniden dağıtılabilir. Çin halkı da bu gelişmeleri oldukça coşkulu karşıladı. İşte tüm detaylar…

Çin, uzay araştırmalarında gaza bastı

Şirketin Ar-Ge yöneticisi Wang Wei konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hükümetin kendilerine yaptığı büyük destek sayesinde yeniden kullanılabilir roket alanında önemli bir aşama kaydettiklerini öne sürdü.

çin-uzay-1
Çin, uzay araştırmalarına hız veriyor!

Roketlerden birinin çapının 4 metreyi bulacağını ifade eden Wei, hazırlanan diğer roketin ise tam 5 metrelik bir çapa sahip olacağını söyledi. Buna karşın, SpaceX’in Falcon roketleri ise sadece 3.7’lik bir çapa sahip. Bu durum, Çin’in uzay teknolojilerinde geldiği son noktayı da ortaya koyuyor.

Roket çaplarının oldukça önem arz ettiği bilinmekle beraber, elbette roket gücünü belirleyen başka faktörler de mevcut. Bu anlamda, Çin’in sahip olduğu teknolojinin halen tam olarak bilinmediğini söyleyebiliriz.

Ülke yeniden kullanılabilir roketlerde başarı sağlayarak, yatırım maliyetlerini minimuma indirmeyi planlıyor. Havacılık ve Teknoloji şirketi son olarak, 2024’te uzaya tam 100 adet roket göndermeyi planladıklarını açıkladı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Çin’in uygulamaya koyduğu uzay stratejisi doğru mu? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolayca paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok değerli.

çin uzay

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/60larin-uzay-yarisi-tekrar-basladi-bu-sefer-cin-gaza-basti

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir