Amazon herkesten sakladığı algoritması sayesinde fazladan 1 milyar dolar kar etti!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Amazon herkesten sakladığı algoritması sayesinde fazladan 1 milyar dolar kar etti!

0

Birçok şirket, kurum ve kuruluş piyasadaki rekabet ortamında yer alabilmek için farklı politikalar kullanır. Özellikle de bir e-ticaret pazaryeriyseniz politikaların yanında özel algoritmalar vb. programlara da ihtiyaç duyarsınız. Ancak bazı gizli algoritmalar rekabet kurallarını zedeliyor olabilir. Amazon’da bu tarz bir olay ile gündemde. İddiaya göre bu algoritma ile 1 milyar dolar kar etti. İşte detaylar…

Amazon’un gizli algoritması ona 1 miyar dolar kar getirdi!

E-ticaret siteleri, pazaryerleri aynı anda büyük veya küçük birçok farklı rakip site ile mücadele eder. Bununla birlikte sürekli gelişen rekabet ortamında yürütülen fiyat politikaları da önemlidir. Bununla beraber bazen fiyat güncellemeleri yaparak rakiplerinizin buna vereceği karşılığı ölçmek istersiniz. Böylece sizde kendinize en uygun fiyatlandırmayı yapar en yüksek karı hedeflersiniz.

İddialara göre Amazon’da bu tarz bir algoritmaya sahip. Ancak sahip olduğu bu algoritma Federal Ticaret Komisyonu’nun antitröst yasasına aykırı. Bu yasa doğrultusunda belirli rekabet kuralları ile satış yapmak zorundasınızdır. Aksi halde Federal Ticaret Komisyonu size yüklü bir miktarda ceza keser.

Federal Ticaret Komisyonu’da Amazon’un haksız rekabete yer veren gizli bir algoritma kullandığı iddiasıyla e-ticaret devini dava etti. Buna göre Amazon sahip olduğu algoritma ile Target gibi diğer perakendecilerin fiyatlarında değişiklik yaptırıyordu. Nessie Projesi olarak isimlendirilen algoritma ile Amazon belirli bir gruptaki ürünlerin fiyatlarını arttırıyordu. Daha sonra diğer e-ticaret siteleri ve tedarikçilerin yapacağı fiyat değişikliklerini bekliyordu.

Algoritma tedarikçilerin yapacağı yeni fiyatlandırmalara göre farklı senaryolara hazırdı. Bu algoritma sayesinde piyasa fiyatlarını Amazon kendi belirlemiş oluyordu. Bu da şirkete 1 milyar dolar civarında ek bir kar getirdi. Amazon yaptığı açıklamada 2019 yılına kadar bu algoritmayı kullandığını ve daha sonrasındaysa algoritmayı siteden kaldırdığını belirtiyor. Ancak Federal Ticaret Komisyonu bu durumun böyle olmadığı konusunda ısrarcı.

Konuyla ilgili karar önümüzdeki günlerde belli olacak. Peki siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı ve ShiftDelete.Net YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/amazon-gizli-algoritma

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir