Amazon uygulamasına satış kısıtlaması getirildi!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Amazon uygulamasına satış kısıtlaması getirildi!

0

Apple ve Google, App Store ve Play Store üzerinden yapılan uygulama içi satın alımlarda geliştiriciden yüzde 30 pay alıyor. E-ticaret devi Amazon, geçtiğimiz sene Apple’a komisyon ödememek için iOS uygulamasında e-kitap ve benzeri dijital içerikleri satmaktan vazgeçmişti.

Şirket aynı kararı Android‘de de uygulamaya başladı. BBC’nin haberine göre, Google Play Store’daki “Amazon Shopping” uygulamasında e-kitap başta olmak üzere tüm dijital içerik satın alımları durduruldu. Bu kararın, Amazon’un dijital satışlardan elde ettiği gelirleri olumsuz etkileyebileceği tartışılıyor.

Artık Amazon web sitesine yönlendirecek

E-kitap satın almak isteyenler artık Amazon Kindle kullanmak zorunda. Amazon’un sattığı diğer dijital içerikleri satın almak ve indirmek isteyenler ise amazon.com’a yönlendirilecekler. Şirket, mobil uygulamasından video ve müzik oynatmaya izin veriyor ancak yakında bu özelliğin de kaldırılması mümkün.

https://teknomy.com.tr/wp-content/uploads/2022/05/Amazon-teknoloji-dunyasi-icin-milyar-dolarlik-yatirim-yapacak.webp

Amazon, 2022’nin ilk çeyreğini kapsayan mali durum raporunda, toplam 3,84 milyar dolar, hisse başına 7,56 dolar zarar ettiğini bildirdi. 2021’in ilk çeyreğinde ise 8,1 milyar dolarlık kar açıklamıştı. Firma ikinci çeyrekte net satışlarının 116-121 milyar dolar arasında olmasını beklerken; analistler 125.5 milyar dolar bekliyorlar.

Bu arada Amazon sadece uygulama mağazalarına komisyon ödemekten kaçınmıyor. Geçtiğimiz Kasım ayında, popüler finansal hizmet sağlayıcısı Visa ile işlem ücretleri konusunda yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle İngiltere’de kredi kartlarını kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Ocak ayında ise bu kararından vazgeçti.

Oyun devi Epic Games de teknoloji şirketlerinin yüzde 30 komisyon alma politikasından muzdarip. İki yıl önce, Fortnite’ta kendi ödeme altyapısını hayata geçirerek Google ve Apple’a pay ödemekten kaçınmaya çalışmıştı. Ancak bu hamlesi ters tepti ve Fortnite, App Store ve Google Play Store mağazalarından kaldırıldı.

Öte yandan Twitter’ı 44 milyar dolara satın alan Elon Musk da “Apple’ın kazancı olması gerekenden 10 kat daha fazla” açıklamasıyla şirketi sert bir dille eleştirdi. Güney Kore’de yürürlüğe giren yasal düzenleme gereğince Google, Play Store’da alternatif ödeme sistemlerine izin vereceğini duyurdu. Ancak komisyon almaya devam edecek.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/amazon-uygulamasina-satis-kisitlamasi-getirildi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir