1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

AMD Ryzen Yongalarının Yanmasından Bellek Hız Aşırtmaları Sorumlu Tutuluyor

AMD Ryzen Yongalarının Yanmasından Bellek Hız Aşırtmaları Sorumlu Tutuluyor
AMD Ryzen Yongalarının Yanmasından Bellek Hız Aşırtmaları Sorumlu Tutuluyor
0

AMD, hasarlı Ryzen CPU raporlarını araştırdığını ve voltajları spesifikasyon dahilinde tutmak ve BIOS sınırlarının geçerli olduğundan emin olmak için ortaklarıyla birlikte çalıştığını onayladı.

AMD’nin konu hakkında yaptığı bir açıklama da bulunuyor:

“Hız aşırtma sırasında aşırı voltajın anakart soketine ve pin pedlerine zarar vermiş olabileceğini iddia eden raporların farkındayız. Durumu aktif olarak araştırıyoruz ve Ryzen 7000X3D CPU’lara anakart aracılığıyla voltaj uygulandığından emin olmak için ODM ortaklarımızla birlikte çalışıyoruz. BIOS ayarları ürün özellikleri dahilindedir. CPU’su bu sorundan etkilenmiş olabilecek herkesin AMD müşteri desteği ile iletişime geçmesi gerekir.”

AMD, belirli koşullar altında, bu çiplerin zamansız ölümlerine neyin sebep olabileceği konusunda biraz daha bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Der8auer’e yapılan açıklamada, ASUS’un yongaları korumak için yeni termal izleme mekanizmaları eklediği belirtiliyor. Aynı açıklama, AMD Expo ve SoC voltajından bahsediyor ve bunların şimdiye kadar bildirilen sorunlarla bir bağlantısı olabileceğini düşündürüyor.

ASUS sözcüsü Rajinder Gill, yaptığı bir açıklamada: “Cuma günü yayınlanan EFI güncellemeleri, anakartları ve CPU’ları korumaya yardımcı olmak için uyguladığımız bazı özel termal izleme mekanizmalarını içeriyor. Bu nedenle ve ayrıca önceki yapılarda manuel Vcore kontrolü mevcut olduğu için eski BIOS’ları kaldırdık. AMD, AMD Expo ve SoC voltajı için yeni kurallar tanımlıyor. ASUS tüm bunlar için en kısa sürede yeni güncellemeler yayınlayacağını söyledi.

AMD Ryzen Socket
Hem CPU hem de anakart soketinde hız aşırtmasından kaynaklı alınan hasar.

Yaşanan mevcut problem 3D V-Cache ile donatılmış Ryzen 7000X3D işlemcilerle bağlantılı olsa da, standart Ryzen 7000 serisi yongaların da bazı açılardan hassas olduğu belirtiliyor.

Problemin kesin nedeni hâlen araştırılıyor olsa da aynı duruma maruz kalma riskini azaltmak oldukça önemli. Güvenli bir soket voltajı genel olarak 1.25V’dır. Bu değerin üzerindeki voltajlarda risk oldukça artıyor. HWiNFO veya HWMonitör benzeri programlar aracılığıyla CPU’nuza gelen anlık voltaj değerini kolayca takip edebilirsiniz.

HWMonıtor üzerinde İşlemci voltaj değeri.
HWMonitor uygulaması üzerinde Ryzen 5 3600 işlemci anlık voltaj değeri.

AMD’nin Sistem Yönetim Birimi (SMU) aracılığıyla mevcut problemi düzeltmek için çalışma yapması bekleniyor. Bu süreçte kullanıcılardan güvenmedikleri hızlara çıkmamaları bekleniyor. Zira herhangi bir hız aşırtma durumunda aynı riski almak son derece muhtemel.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir