1. Anasayfa
 2. Bülten
Trendlerdeki Yazı

AMD, Zen 4 Mimarili Ryzen Z1 Serisi Konsol İşlemcilerini Duyurdu

AMD, Zen 4 Mimarili Ryzen Z1 Serisi Konsol İşlemcilerini Duyurdu
AMD, Zen 4 Mimarili Ryzen Z1 Serisi Konsol İşlemcilerini Duyurdu
0

AMD, taşınabilir bilgisayar oyun konsolları için en üst düzey yüksek performanslı işlemci olan yeni Ryzen Z1 Serisi işlemcileri duyurdu. Ryzen Z1 Serisi, her ikisi de sektör lideri oyun deneyimleri, yüksek pil performansı sunan ve AMD RDNA 3 mimarisi tabanlı grafiklere sahip Ryzen Z1 ve Ryzen Z1 Extreme olmak üzere iki yüksek performanslı işlemciden oluşuyor. AMD, Ryzen Z1 Extreme işlemciye sahip PC bazlı taşınabilir el konsolu olan Asus ROG Ally ile ilk Ryzen Z1 Serisi bir cihazı piyasaya sürmek için Asus ile işbirliği yaptı.

AMD Kurumsal Başkan Yardımcısı ve İstemci OEM Genel Müdürü Jason Banta, “AMD olarak konsollardan masaüstü bilgisayarlara ve taşınabilir el cihazlarına kadar yeni nesil oyun deneyimlerini sürekli geliştiriyoruz. Ryzen Z1 işlemciler, oyunculara heyecan verici oyun cihazlarında seçkin bir deneyim ve olağanüstü taşınabilirlik sunuyor.” dedi.

Yepyeni AMD Ryzen™ Z1 ve Ryzen™ Z1 Extreme İşlemciler

8 çekirdeğe ve 16 iş parçacığına sahip Ryzen Z1 Serisi işlemciler, nefes kesici görseller sunuyor. “Zen 4” mimarisinin verimliliği ile gerçekten taşınabilir, yüksek performanslı bir oyun deneyimi için inanılmaz pil ömrü sunuyor. AMD RDNA 3 mimarisi tabanlı grafikler ile birlikte oyuncular görsel olarak yoğun ve modern oyunları sorunsuz bir şekilde oynatabilecek güce sahip olacaklar. 

Kullanıcılar AMD Software: Adrenalin Edition™, AMD Radeon™ Super Resolution, Radeon Chill, Radeon Image Sharpening, AMD Link  ve daha birçok özelliği kullanarak oyunlarını optimize edebilirler. Bu özellikler, daha yüksek kare hızları ve yanıt hızı ile performansı artırırken pil ömrünü uzatmaya da yardımcı oluyor.

AMD Ryzen Z1 Serisi işlemciler, en yeni harici depolama ve görüntüleme cihazlarına hızlı ve kolay erişim için USB4’ün yanı sıra, en yeni LPDDR5 ve LPDDR5X bellek standartlarını destekleyerek daha hızlı oyun deneyimi için performans ve düşük gecikme süresi sunuyor.

Model

Çekirdek/İş Parçacığı

Grafik

Cache

AMD Ryzen Z1 Extreme

8/16

12 AMD RDNA 3 hesaplama birimleri

24 MB

AMD Ryzen Z1

6/12

4 AMD RDNA 3 hesaplama birimleri

22 MB

Taşınabilir Yeni Bilgisayarlar İçin Tasarlandı

Windows 11 ve diğer işletim sistemleri için uyumluluğu sayesinde Ryzen Z1 Serisi işlemci tabanlı cihazlar, Windows 11 uygulamalarının ve oyunlarının tamamını destekliyor. Oyuncular Xbox Game Pass Ultimate (ayrı satılır) ile yüzlerce PC oyununa erişebilecek ve oyun kütüphanelerine sorunsuz erişim sağlayabilecekler. X86 mimarisi üzerine inşa edilen ve Windows 11 için hazır olan Ryzen Z1 Serisi cihaz kullanıcıları, popüler sosyal ve üretkenlik yazılımlarına da yerel erişimle sahip olacak. Ryzen Z1 cihazları aynı zamanda akıllı güç yönetimi teknolojisi ile donatılmış olup, bu sayede oyun oynayabilecek ve bu uygulamaları mükemmel pil ömrü ile çalıştırabilecekler.

Xbox donanım başkanı Roanne Sones, “Xbox’ta, oyun ihtiyaçlarına en uygun deneyim ve cihaz konusunda seçenek sunarak oyuncuyu merkeze koyuyoruz. Xbox Game Pass Ultimate ile hareket halindeyken oyun oynanabilen el bilgisayarları da dahil olmak üzere yüzlerce oyunu yeni cihazlara getiriyoruz. AMD’nin bu cihaz kategorisini büyütmek için yeni işlemcilere yatırım yaptığını görmekten heyecan duyuyoruz.” dedi.

Ryzen Z1 Serisi Cihazlar Yakında Piyasada

AMD Ryzen Z1 işlemciler ilk olarak Asus ROG Ally’de ile satışa sunulacak. Asus ROG Ally’nin bulunabilirliği ve fiyatı hakkında daha fazla bilgi 11 Mayıs’ta Asus tarafından duyurulacak.

Asus ROG Ally

Asus Oyun İş Birimi Ürün Yönetimi Direktörü Shawn Yen, “Harika bir oyun deneyimi yaşamak, bir koltuğa veya şarj cihazına bağlı olmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Yeni Ryzen Z1 Serisi işlemcilerle ister seyahat ediyor, ister işe gidip geliyor, isterseniz de sadece oyun oynamak istiyor olun, üstün bir taşınabilir oyun deneyimi sağlamak için gereken gücü, görselliği ve verimliliği sunmak için AMD ile birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir