Amiral Gemisi RTX 4090, ABD-Çin İhracat Kısıtlamalarına Tabi Olabilir
 1. Anasayfa
 2. Haber

Amiral Gemisi RTX 4090, ABD-Çin İhracat Kısıtlamalarına Tabi Olabilir

0

GeForce RTX 4090, şu anda son kullanıcıların ulaşabileceği en güçlü tüketici kartı. NVIDIA’nın amiral gemisi 17 Kasım 2023 tarihinden itibaren Çin’e ihraç edilemeyecek. RTX 4090’ın kısıtlanıp kısıtlanmayacağı konusunda bazı karışıklar vardı, ancak ABD’nin aldığı bazı kararlar neticesinde üst sınıf tüketici GPU’larının Çin’e ulaşımı kısıtlanacak gibi görünüyor.

Zaman zaman ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarına, özellikle teknoloji alanındaki kısıtlamalara değiniyoruz. Açık olan şu ki ABD, Çin’in ileri teknolojilere erişimini engellemek için imkanlarını son noktaya kadar kullanıyor. Yaptırımlar H100, H800, A100, A800, L40 ve L40S gibi veri merkezi ürünleri için geçerli olabilir. Ancak duruma bakılırsa RTX 4090 ve RTX 6000 Ada Generation gibi AD102 silikonunu kullanan kartlar da kısıtlamalardan nasibini alacak.

Çin hükümeti ve şirketleri RTX 4090’ları büyük ölçekli yapay zeka, makine öğrenimi ve çok sayıda GPU’ya yer verilen farklı alanlarda kullanabilecek mi? Bu durum o kadar da net değil. Muhtemelen Çinliler bu üst düzey GPU’ları almanın farklı yollarını bulacak.

Daha önce RTX 4090 fiyatlarının Çin pazarında yükselmeye başladığı bildirilmişti. Anlaşılan o ki kısıtlamalar nedeniyle RTX 4090 bile kara borsaya düşecek.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir