Google harekete geçti: APK yüklemek Android 13 ile tarih oluyor!
 1. Anasayfa
 2. Android

Google harekete geçti: APK yüklemek Android 13 ile tarih oluyor!

0

Google’ın son işletim sistemi Android 13, akıllı telefon kullanıcılarına daha fazla gizlilik sunacak gibi görünüyor. Yeni gelen bilgilere göre Google, Android 13’e sideloading yöntemiyle yüklenen üçüncü taraf uygulamaların, erişilebilirlik hizmetlerine ulaşmasını engelleyecek.

Geçtiğimiz hafta Pixel cihazları için Android 13 betasını yayınlayan teknoloji devi, kullanıcı gizliliğini güçlendirecek adımlar atıyor. Android 13 beta 1 ile Google, kullanıcı deneyimini geliştirmek için birkaç değişiklik planladığını doğruladı. Bunlardan biri de sideloading ile ilgili olacak.


Apple CEO’su bu özelliğe karşı uyardı: Kullanıcılar tehlikede

Apple CEO’su bu özelliğe karşı uyardı: Kullanıcılar tehlikede

Apple CEO’su Tim Cook, sideloading için derinden endişe duyduğunu söyledi. CEO, uygulamaların yandan yüklenmesinin tehlikelerini özetledi.

Android 13, sideloading için kısıtlama getiriyor

Bir süre önce Apple CEO’su Tim Cook tarafından gündeme getirilen sideloading (yandan yükleme) nihayet Google’ın da radarına girmiş durumda. Android 13 ile Google, erişilebilirlik hizmetleri kurallarını daha fazla sıkılaştırdı ve sideloading ile yüklenen uygulamalara karşı adım attı.

Google’ın sideloading’i tamamen engellemediğini hatırlatalım. Yazılım devi, üçüncü taraf uygulamalar için erişilebilirlik hizmetlerinin etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini kullanıcılara bırakıyor. Android 13 beta’dan gelen ekran görüntülerine göre, uygulamanın bilgi ekranında “Kısıtlı ayarlara izin ver” seçeneği bulunuyor.

Aslında son Android sürümleriyle birlikte akıllı telefonları ele geçirmek çok zorlaştı, ancak yine de imkansız değil. Bilgisayar korsanları özellikle uygulamalar üzerinden telefonlara sızmayı başarıyor. Bu yüzden Google Play Store dışından uygulama yüklerken, birçok kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleştiriliyor.

Üçüncü taraf uygulamaların haricinde Google Play’den indirilen uygulamaların erişilebilirlik hizmetlerini kullanma hakkına sahip olmadığını hatırlatalım. Sadece erişilebilirlik için geliştirilmiş uygulamalar (örneğin sağlık hizmetleri) otomatik olarak aktif ediliyor.

android 13 gizlilik ve güvenlik

Sideloading nedir diye merak ediyorsanız kısaca açıklayalım: Google Play ve App Store gibi mağazaların dışında üçüncü taraf sitelerden uygulama indirmeye deniyor. En basit olarak Android APK yüklemeyi örnek verebiliriz.

Peki siz Android 13 ile sideloading’in kısıtlanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

https://shiftdelete.net/android-13-sideloading-kisitlama

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir