Android 13 ile uygulamalar arası geçiş kolaylaşıyor!
 1. Anasayfa
 2. Android

Android 13 ile uygulamalar arası geçiş kolaylaşıyor!

0

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Android 13 Beta 1 sürümü, Google’ın yeni Android için neler hazırladığına dair yeni bir bakış açısı sağladı. Google’ın, Android 13’le birlikte uygulamalar arası geçiş yapmayı kolaylaştıracak bazı yenilikleri olabilir.

Halihazırda Android’de klasik “geri gelme” ve “ana sayfa” düğmelerine ek olarak “yukarı kaydırma” yardımıyla uygulamalar arasında geçiş yapmak mümkün. Ancak Google, yapay zeka destekli “tahmine dayalı geri gelme” sistemiyle kullanıcı deneyimini geliştirmek istiyor.

Android 13 ile tam ekran hareketlerine yapay zeka ekleniyor

Google ilk olarak Android 10 ile tam ekran hareket navigasyonlarını tanıttı. Bu özellik, kullanıcıların Android’in klasik üç düğmeli gezinme çubuğu yerine; uygulamalar arasında geçiş yapmak, son uygulamalara bakmak veya ana ekrana dönmek için kaydırabilecekleri ince bir çizgi veriyor.

Tam ekran hareket navigasyonları sayesinde kullanıcılar, uygulamalarda geri dönmek için ekranın sol veya sağ tarafından kaydırabilir. Fakat düğme tabanlı navigasyondan tam ekran kaydırmaya geçiş, birçok uygulamanın tasarımı yüzünden tartışmalara yol açtı.

Android 13 ise düğmeden kaydırmaya olan geçişi yumuşatma potansiyeline sahip. Mishaal Rahman isimli geliştirici tarafından belirtildiği üzere, Google I/O geliştirici konferansında bu konu açıklığa kavuşturulacak. Ayrıca Android 13 Beta Pixel Launcher’da özel bir kod olduğu keşfedildi.

“Tahmine dayalı geri gelme” için ayrıntılar henüz belli olmasa da, Google’ın yapay zeka desteğine başvuracağı düşünülüyor. Yapay zeka destekli navigasyon, kullanıcının uygulamadan ne zaman çıkmak istediğini tahmin edebilir. Bu yüzden uygulamadan çıkmak için sürekli sağa kaydırmak yerine yalnızca bir kez kaydırmak yeterli olabilir.

SDNShiftdelete.net

Mishaal Rahman’ın tahminine göre yapay zeka, geri gelme hareketini animasyon ile tetikleyecek. Kullanıcının bir uygulamadaki alışkanlıklarını inceleyen yapay zeka, örneğin kullanım süresine bakarak hareket animasyonları sunacak.

Android 13’ün 11 Mayıs tarihinde başlayacak olan Google I/O geliştirici konferansı ile duyurulacağını ve bu ilginç özelliğin de sunulabileceğini unutmamak gerekiyor.

Peki siz Android 13 ile uygulamalar arası geçiş için ne bekliyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

https://shiftdelete.net/android-13-uygulamalar-arasi-gecis

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir