1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Android 14 ile kilit ekranına yeni özellik!

Android 14 ile kilit ekranına yeni özellik!
Android 14 ile kilit ekranına yeni özellik!
0

10 Mayıs’ta yapılacak olan Google I/O etkinliğinde tanıtılacak olan Android 14 için yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Google, geçtiğimiz günlerde ilk beta programını başlatmıştı. Gelen bilgiler ışığında yeni sürümdeki yenilikler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Android 14, canlı duvar kağıtları sunacak

Aslında Android cihazlar, 10 yıla yakın bir süredir canlı duvar kağıtlarını destekliyor. Ancak sürümler, hem ana ekran hem de kilit ekranı için tek bir canlı duvar kağıdı kullanımına izin veriyordu. Son sürümle birlikte artık kullanıcılar kilit ekranı için ayrı bir canlı duvar kağıdı ayarlayabilecek. Özellik henüz beta versiyonunda mevcut değil.

Android 14 canlı duvar

Öte yandan yeni Android sürümünün betası ilk olarak Pixel 4a’dan başlayarak Pixel 7 Pro’ya kadar olan modellere sunuldu. Beta versiyonu ve önemli kaynaklarca elde edilen bilgilere bakıldığında Android 14 hakkında fikir sahibi olmaya başladık.

Android 14’ten başka neler bekleniyor?

Android 14, canlı duvar kağıtlarının yanısıra bir dizi yeni özellik de sunacak. Beta sürümüyle birlikte en dikkat çeken değişiklerden birisi de gezinti çubuğunda meydana geldi. Yayınlanan beta sürümü ile artık uygulama içinde şeffaf gezinti çubuğu kullanılabiliyor.

Android 13 tabanlı ColorOS 13 alacak yeni modeller ortaya çıktı!

Android 13 tabanlı ColorOS 13 alacak yeni modeller ortaya çıktı!

OPPO, Android 13 tabanlı ColorOS 13 alacak yeni modellerin listesini paylaştı. Peki bu listede hangi cihazlar var?

Güvenlik alanında da bazı yenilikler kullanıcıları bekliyor. Güncellemeyle birlikte hackerların sohbetler, banka bilgileri ve görseller gibi kısacası istenmeyen ekran görüntüleri almasını engellemesine imkan sağlayacak bir algılama çerçevesi oluşturuldu.

Android 14 canlı duvar

Bir diğer öne çıkan özellik ise erişim güncellemesi oldu. Bir uygulamanın erişebileceği fotoğrafları sınırlandırmalarına ve dilerlerse tamamen engellemelerine imkan verilecek. Bu noktada ”Tüm fotoğraflara erişime izin ver”, ”Seçilen fotoğraflara erişime izin ver” ve ”İzin verme” şeklinde üç farklı seçenek bulunacak.

Uydu teknolojisinin günümüzde gelişmesiyle birlikte üreticiler, akıllı telefonlar için ‘uydu bağlantı’ sunmaya başladı. Uydu bağlantısı ile birlikte akıllı telefonlarla hücresel bağlantının çekmediği yerlerde dahi iletişim kurmak mümkün hale gelecek. Google ve Samsung tarafından oluşturulan Health Connect da yeni sürümle birlikte entegre bir hal alacak. Kullanıcının sağlık analizini yapan platform, doğrudan uygulama menüsünde yer almıyor. 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/android-14-canli-duvar-yeni-ozellik

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir