Antivirüs gibi görünen bu Android uygulamalarına dikkat!
 1. Anasayfa
 2. Güvenlik

Antivirüs gibi görünen bu Android uygulamalarına dikkat!

0

Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletler için geliştirilen milyonlarca antivirüs ve temizlik uygulaması bulunuyor. Bunların bir kısmı güvenilirliği bağımsız kuruluşlarca kanıtlanmış şirketlere ait ancak birçoğu araştırıldığında, doğru düzgün bir web sitesinin bile olmadığı ortaya çıkıyor.

Siber güvenlik hakkında yayınlarıyla tanınan Cybernews, Google Play Store’daki “en çok indirilen” ve “en yüksek dereceye sahip olan” 40 tane antivirüs ve temizlik uygulamasını incelemeye aldı. 100 puan üzerinden derecelendirilen bu uygulamaların önemli bir kısmı 50 puanı geçemezken, temel güvenlik kriterlerini bile karşılayamadıkları tespit edildi.

1 milyara yakın yüklenmeye sahip

Cybernews, incelenen 40 uygulamanın toplamda 918 milyon yüklenmeyi geçtiğini ve içlerinden popüler olanların her birinin 1 milyondan fazla yüklendiğini belirtti.

Android kullanıcılarına, telefonlarına ücretsiz bir temizlik veya antivirüs uygulaması yüklemeden önce iki kere düşünmelerini tavsiye eden araştırma ekibi, “Bu uygulamaların çoğu, veri izleyici (tracker) içeriyor. Hatta bazılarının potansiyel olarak kötü amaçlı bağlantılara yönlendirme yaptığı görülüyor” şeklinde konuştu.

Güvenlik iddiası olan her uygulamanın karşılaması gereken standartlardan bahseden Cybernews, Bu uygulamalar, güvenlik ve gizlilikle yakından ilgili olduğundan, mümkün olan en yüksek standardı belirlemelerini bekliyorduk. Ancak beklediğimiz gibi çıkmadı. Yalnızca iki uygulamada veri izleyici bulunmuyor” dedi.

Özellikle 13 tanesi zararlıydı

İncelenen uygulamalardan özellikle 13 tanesine dikkat çeken Cybernews, “Bunlar kullanıcı gizliliği için o kadar tehlikeli ki, ‘şüpheli kodlama’ gerekçesiyle ekibimizin güvenlik sıralama listesinde en düşük nota layık görüldüler” ifadelerine yer verdi.

En yüksek puanın (54) Keep Clean Cleaner’a verildiğini ifade eden araştırma ekibi, bu uygulamayı “kötünün iyisi” şeklinde değerlendirirken; son sırada ise 9 puanla Safe Security Antivirüs adlı temizlik yazılımı olduğunu vurguladı. Her iki uygulamanın da Google Play Store’da 100 milyondan fazla indirme sayısı bulunuyor.

Zararlı uygulamalar için önemli uyarı

Cybernews ekibi, bu tarz ücretsiz antivirüs ve temizlik uygulamalarına karşı dikkat edilmesi gerektiğini belirterek kullanıcılara şu uyarıyı yaptı:

“Toplam yükleme sayısına dayanarak, Android kullanıcılarının telefonlarını kötü amaçlı yazılımlardan korumak ve gereksiz dosyaları ve önbelleği temizleyerek cihazlarının olabildiğince hızlı çalışmasını sağlamakla ilgilendiğini söyleyebiliriz.

Teknoloji konusunda daha az bilgili kullanıcıların, tüm bu sıkıcı işleri otomatik olarak yapmak için bir uygulama indirmesi muhtemeldir. Ancak, mevcut ücretsiz seçeneklerin çoğu gizli bir fiyata geliyor – uygulama geliştiricilerinin şüpheli kodlama ve gizlilik uygulamaları nedeniyle kullanıcı verileri izleniyor, satılıyor veya açıkça güvensiz bir şekilde yönetiliyor.”

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/antivirus-gibi-gorunen-bu-android-uygulamalarina-dikkat

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir