App Store İki Parçaya Bölünebilir
 1. Anasayfa
 2. Haber

App Store İki Parçaya Bölünebilir

0

Apple, Avrupa Birliği (AB) mevzuatının dışarıdan uygulama yükleme gibi gereklilikleri sebebiyle App Store’u önümüzdeki haftalarda ikiye bölmeye hazırlanıyor olabilir. Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre Apple, AB’de yakında çıkacak olan Dijital Pazarlar Yasası’na (DMA) uyum sağlamak için App Store’da değişiklikler yapmak zorunda kalacak.

Görünüşe göre Apple, AB’deki App Store’u dünyanın geri kalanından ayırmak da dahil olmak üzere önümüzdeki haftalarda yeni yasal gerekliliklere uyum sağlamak için düzenlemeler yapmayı planlıyor. Apple’ın DMA’ya uyması için son tarih 7 Mart. Yani şirketin değişiklikleri yürürlüğe koymak için yedi haftadan biraz fazla bir süresi var.

Geçtiğimiz hafta Apple CEO’su Tim Cook, AB’nin antitröst şefi Margrethe Vestager ile Apple Park’ta bir araya geldi. Vestager, Cook’a Apple’ın kullanıcıların DMA kapsamında üçüncü taraf uygulama mağazaları yüklemelerine ve uygulamaları dışarıdan yüklemelerine izin verme zorunluluğunun yaklaştığını hatırlattı.

Apple ayrıca geliştiricilere tekliflerini ‌‌‌‌App Store‌‌‌‌ dışında tanıtma ve üçüncü taraf ödeme sistemlerini kullanma olanağı vermekle yükümlü olacak. DMA’nın Apple’ı App Store, FaceTime ve Siri’nin Avrupa’da çalışma biçiminde bir dizi önemli değişiklik yapmaya zorlaması bekleniyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir