iPhone 15 Pro vs Xiaomi 14 Pro: İşte şaşırtan batarya performansı testi!
 1. Anasayfa
 2. Haber

iPhone 15 Pro vs Xiaomi 14 Pro: İşte şaşırtan batarya performansı testi!

0

Yakın bir zamanda teknoloji devi Apple, A17 Pro işlemcili telefonunu duyururken, yarı iletken şirketi Qualcomm ise Snapdragon 8 Gen 3 modelini tanıttı. Bu iki güçlü işlemci, performanslarıyla birbirleriyle yarışıyor. Kullanıcılar, özellikle batarya performansları konusundaki farkları merak ediyordu. Son yapılan bir test ise bu merakı giderdi. İşte Apple A17 Pro ve Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 işlemcilerinin batarya performansı testi sonuçları…

Apple A17 Pro vs Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3: Batarya performansı testi

TechDroider adlı bir YouTube kanalı tarafından yapılan testlerde birkaç amiral gemisi akıllı telefon yer edindi. Fakat bu modeller arasından Android tarafı için Xiaomi 14 Pro, Apple cephesi içinse iPhone 15 Pro modeline odaklanıldı. Bu iki akıllı telefon sırasıyla Qualcomm Snapragon 8 Gen 3 ve Apple A17 Pro işlemcisinden güç alıyor.

Apple A17 Pro vs Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3: Batarya testi

Testin sonuçlarına geçmeden önce akıllı telefonların bataryaları hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. Xiaomi 14 Pro‘da 4.880 mAh, iPhone 15 Pro modelinde ise 4.441 mAh kapasitesinde bir batarya bulunuyor. Buna göre Android cephesinin kapasite bakımından daha büyük bir bataryaya sahip olduğunu söyleyebilmek mümkün. Peki bu büyüklük testlerde de kendini gösterecek mi? Asıl merak edilen kısım burası.

Testler sırasında her iki akıllı telefonun ekran yenileme hızı 120 Hz olarak seçildi. Bu sayede adil bir karşılaştırma yapmak hedeflendi. Ancak, belirli ayarların kullanıcı tarafından yapılamadığını da unutmamak gerekiyor. Bununla beraber testler, oyun oynamadan sosyal medya kullanımına, YouTube’dan video izlemeye kadar birkaç farklı işlem gerçekleştirilerek yapıldı. O halde testin sonucuna geçelim.

Test / Süre Xiaomi 14 Pro (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) – Batarya Seviyesi Değişimi iPhone 15 Pro (Apple A17 Pro) – Batarya Seviyesi Değişimi
Oyun (PUBG Mobile)

2 saat 27 dakika

Yüzde 70’e düştü Yüzde 75’e düştü
YouTube video izleme (1080p@60fps)

3 saat

Yüzde 50’ye düştü Yüzde 58’e düştü
Tarayıcı (Google Chrome / Safari)

1.5 saat

Yüzde 39’a düştü Yüzde 50’ye düştü
Sosyal medya (Instagram)

1.5 saat

Yüzde 26’ya düştü Yüzde 42’ye düştü
Video kaydı Yüzde 0’a düştü – 55 dakika Yüzde 0’a düştü – 2 saat 12 dakika
Toplam kullanım süresi 10 saat 24 dakika 11 saat 45 dakika
Toplam kullanım süresi, testler arasında geçiş sırasında geçen zamandan dolayı farklı çıkabilir.

Oyun oynama, YouTube üzerinden video izleme, tarayıcıda gezinme ve sosyal medya kullanımı testleri yapılmasının ardından Xiaomi 14 Pro modeli toplam 10 saat 24 dakika dayanmışken, bu süre iPhone 15 Pro‘da ise 11 saat 45 dakika olarak ölçüldü. Arada 1 saat 21 dakikalık bir fark söz konusu. Detaylı verileri yukarıdaki tablodan görebilirsiniz.

Bu testin sonucu, Apple A17 Pro‘dan güç alan akıllı telefonun, kalbinde Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 olan cihaza kıyasla batarya kullanımının daha verimli olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak Apple, bu karşılaştırmada galip çıkıyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Appleapple aapple a17Apple A17 ProApple A17 Pro batarya

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/apple-a17-pro-vs-snapdragon-8-gen-3-batarya-performans-testi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir