1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Apple efsane tasarımcısı ile yollarını ayırıyor!

Apple efsane tasarımcısı ile yollarını ayırıyor!
Apple efsane tasarımcısı ile yollarını ayırıyor!
0

Apple’ın eski tasarım şefi Jony Ive, şirketin kurucusu Steve Jobs ile uzun yıllar çalışmış ve Apple’ı batmaktan kurtarırken kilit bir rol üstlenmişti. Aradan geçen yılların ardından Ive, kendi tasarım şirketi LoveFrom için 2019 yılında Apple’dan ayrılsa da iş ilişkileri bugüne kadar devam ediyordu. Ancak gelen haberlere göre Apple ile eski baş tasarımcısı Jony Ive’nin yolları bu sefer tamaman ayrılıyor.

Jony Ive artık Apple ile birlikte çalışmayacak

Jony Ive, iPod’un kulaklarını tasarlamış, iPhone, iPad ve Apple Watch modellerinin tasarımında da katkıda bulunmuştu. Hatta 2019 yılında şirketten ayrılsa bile, Apple’ın üzerinde çalıştığı karma gerçeklik gözlüğü konusunda da yardımcı olduğu belirtiliyor.

2019 yılında kendi tasarım şirketi LoveFrom için Apple’dan ayrılan Ive, ünlü teknoloji şirketi ile bağlantısını ise koparmamıştı. Öyle ki, LoveFrom ilk müşterisi olarak Apple’ı göstermişti. Ancak görünen o ki Apple ve LoveFrom bundan böyle birlikte çalışmayacak.

Jony Ive Tim Cok

LoveFrom’un Apple ile olan çok yıllı sözleşmesinin 100 milyon dolar değerinde olduğu belirtiliyor. Apple sözleşmede kendisi ile rekabet halinde olduğunu düşündüğü herhangi bir projenin LoveFrom tarafından üstlenilmesini yasaklıyor.

Gelen bilgilere göre LoveFrom ve Apple bu madde konusunda ayrılığa düştü. Ive’nin kendi müşterilerini seçme özgürlüğü talep etmesi üzerine yaşanan anlaşmazlık sonucunda yolların ayrıldığı belirtiliyor. Aynı zamanda bu madde nedeniyle LoveFrom’un birçok iyi teklifi reddetmek zorunda kaldığı da yapılan iddialar arasında. Birçok tasarımcının bu sebeple LoveFrom’dan ayrıldığı söyleniyor.

ios 16 alacak iphone modelleri

Jony Ive’nin Apple’dan ilk ayrıldığı dönemlerde de şirket CEO’su Tim Cook ile fikir ayrılıklarına düştükleri iddia edilmişti. Hatta Ive’nin Cook’u tasarıma önem vermemekle suçladığı da gelen haberler arasındaydı. Tüm bunlara rağmen Ive ve Cook bir süre daha ortak çalışmayı sürdürdü.

Artık Apple’ın eski baş tasarımcısı Ive ve şirketin yolları tam olarak ayrılmış gibi görünüyor. Apple ise konu hakkında henüz bir açıklama yapmış değil. Peki siz Apple ve eski baş tasarımcısı ile yollarını ayırması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/apple-efsane-tasarimcisi-ile-yollarini-ayiriyor

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir