1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Apple, Epic Games ile App Store Davasında Temyiz Mahkemesi Kararını Kazandı

Apple, Epic Games ile App Store Davasında Temyiz Mahkemesi Kararını Kazandı
Apple, Epic Games ile App Store Davasında Temyiz Mahkemesi Kararını Kazandı
0

Apple, Epic Games ile uzun süredir devam eden hukuk mücadelesinden yine galip çıktı.

Bloomberg kaynağına göre ABD Dokuzuncu Devre Temyiz Mahkemesi, bir alt mahkeme yargıcının Epic’in iOS platformunda herhangi bir rakip pazar yerine izin vermeyerek federal yasayı ihlal ettiği yönündeki iddialarını büyük ölçüde reddeden 2021 tarihli kararını onadı.

Epic Games’in Apple karşı olan antitröst davası, ilk olarak Apple’ın %30 platform ücretlerini atlatmak için Fortnite’a yeni bir ödeme seçeneği eklemesiyle başlamıştı. Bu durumda oyunun App Store’dan kalkmasına ve geliştirici hesabının feshedilmesine yol açtı.

Mevut davadaki alt mahkeme yargıcının, Apple aleyhine açtığı 10 davanın dokuzunda Epic Games aleyhine karar vermesinin ardından şirket karara itiraz edeceğini duyurdu.

Üç yargıçlı temyiz heyeti, davanın son kararında, “Piyasa gücüne sahip çevrimiçi işlem platformlarının ekonomimizde ve demokrasimizde oynadığı rol hakkında canlı ve önemli bir tartışma var” dedi.

Orijinal kararın ardından Epic CEO’su Tim Sweeney , Apple’a bir mektup yazarak şirketin Fortnite geliştirici hesabını yeniden etkinleştirmesini istedi. Bununla beraber Apple platformlarında ürünlerini piyasaya sürdüğü her yerde ve her zaman Apple’ın yönergelerine uymaya söz vereceğini söyledi.

Ancak Apple talebi reddetti ve Epic ile yasal savaşı tamamlanana kadar Fortnite’ın App Store’a geri dönmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir