Apple harekete geçti: iPhone 14 erken mi duyurulacak?
 1. Anasayfa
 2. Haber

Apple harekete geçti: iPhone 14 erken mi duyurulacak?

0

Çin’de yeniden patlak veren Covid-19 karantinaları sonrasında Apple tedarikçileri arasında yeni bir hareketlilik başlamış olabilir. Yerel kaynaklardan gelen iddialara göre Apple’ın en büyük üretim ortağı Foxconn, beklenenden erken bir tarihte işçi almaya başladı.

Tayvan basınında çıkan haberler, Apple ve Foxconn arasındaki yeni anlaşmasını ortaya koydu. Apple, iPhone 14 montajı için işçilerin normal şartlardan daha erken tarihte işe başlamasını, iPhone 13 için ise daha fazla kişinin çalışmasını talep etti.

Foxconn fabrikalarında iPhone 14 üretimi başlıyor

Tayvan medyası Apple’ın Foxconn’dan bir sonraki iPhone 14’ü monte etmek için işçi toplamaya başlamasını istediğini bildiriyor. Talep normalden daha erken geldiğinden dolayı zamanlama açısından olağandışı görünüyor.

iPhone üretimi için alışılmadık bir dönemde harekete geçen Foxconn, normalden fazla çalışan işçilerine yüzde 30’luk bonus vermeyi taahhüt etti. Yerel kaynaklar, yeni iPhone üretimi için işçi alınma zamanının henüz gelmediğini söylüyor, ancak Apple’ın tedarik konusunda sıkıntı yaşamak istemediği düşünülüyor.

Foxconn’un iPhone montaj hatları, karantina önlemleri sonlandırılan Zhenzhou’da bulunuyor. Bu yüzden Apple, Çin’in diğer bölgelerindeki üretim kayıplarını dengelemek için bu fabrikadaki kapasiteyi artırmak istiyor.

Apple’ın ayrıca iPhone üretimlerinin aksamaması için bölgesel yönetimle anlaştığı da iddia edildi. Yönetimin ülkedeki salgını ortadan kaldırmak gibi bir amacı olsa da, Apple’ın başka ülkelere kaçmasını istemiyor.

https://teknomy.com.tr/wp-content/uploads/2022/05/Parayi-veren-kazanir-iPhone-14-serisinden-uzen-haber-2.webp

Foxconn’un COVID-19 ile mücadelede kullandığı ana önlemlerden biri, işçilere kapalı döngü üretim uygulanması. Bu, çalışanların fabrikadaki tesislerde kalması anlamına geliyor. Ancak koronavirüs riskinin daha düşük olduğu bölgelerdeki işçiler doğrudan evlerine gitme hakkına sahip.

Apple tarafından yayınlanan son raporda, tedarik zincirindeki olası kırılmanın sonucu 4 milyar dolar ile 8 milyar dolar arasında olabilir. iPhone 14 stoklarını etkileyecek bu kırılma, Apple’ın satış hedeflerini suya düşürebilir.

Peki siz iPhone 14 üretim tarihi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/apple-foxconn-iphone-14

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir