1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Apple, iOS 18 yapay zekası için Çin’li dev şirketi gözüne kestirdi

Apple, iOS 18 yapay zekası için Çin’li dev şirketi gözüne kestirdi
Apple, iOS 18 yapay zekası için Çin’li dev şirketi gözüne kestirdi
0

Apple, iOS 18’e yapay zeka entegre etmek için Çinli şirket Baidu‘nun üretken yapay zeka teknolojilerini kullanmayı düşünüyor. Wall Street Journal’a göre Apple, Çin pazarındaki cihazlar için Baidu’nun üretken yapay zekasını kullanma konusunda ilk görüşmeleri yaptı. İşte detaylar…

Şirketin kendi yapay zeka teknolojileri henüz yeterli düzeyde olmadığı için, dış kaynaklı teknolojilerle iş birliği yapma yoluna gidiyor. Apple yapay zekayı, iPhone’ların dil asistanı, fotoğraf düzenleme ve e-posta oluşturma gibi özelliklerini geliştirmek için kullanmayı hedefliyor.

iOs 18 apple iphone telefon logo baidu anlaşması yapay zeka abd çin

Ancak Çin’de uygulamaların, düzenleyici onaya tabi olması gerektiği için, yerel yapay zeka modelleri üzerindeki denetimleri bu yöndeki düzenlemeler belirliyor. Baidu’nun Ernie Bot‘u da dahil olmak üzere, Çin’de şimdiye kadar 40’tan fazla üretken yapay zeka modeli onaylandı.

Baidu’dan ChatGPT rakibi olacak sohbet robotu geliyor!

Baidu’dan ChatGPT rakibi olacak sohbet robotu geliyor!

Çinli teknoloji şirketi Baidu, 16 Mart tarihinde ChatGPT rakibi olacak WiseAI adlı sohbet robotunu tanıtacak! İşte detaylar…

Çin dışındaki pazarlar için Apple, Google ile yapay zeka konusunda anlaşma yapmayı planlıyor. Son gelişmelere göre, Apple, Google’ın Gemini yapay zekasını lisanslayıp iOS 18’e entegre etmek için görüşmeler yapıyor.

Apple’ın kendi Ajax kod adlı geniş kapsamlı dil modeli ve basit bir chatbot olan Apple GPT‘yi geliştirdiği bilinmesine rağmen, şirketin ürünlerinin piyasa için henüz hazır olmadığı düşünülüyor. Apple, Çin’de en büyük yabancı pazar olmasına rağmen, yerel rakiplerle artan rekabete karşı mücadele ediyor.

Çin ve abd

iOS 18’e yapay zeka modeli arayışları devam ederken son raporlara göre, 2023’ün ilk altı haftasında Çin’deki iPhone satışları yüzde 24 düştü. ABD tarafından yaptırımlara maruz kalan Huawei’nin satışları yüzde 64 arttı.

Apple’ın Baidu ile görüşmesi hem Çin pazarında yerel çözümler arayışını hem de küresel pazarda güçlü yapay zeka teknolojileri edinme çabasını gösteriyor. Bu hamleler, şirketin rekabetçi teknoloji pazarında nasıl pozisyon almayı planladığının bir göstergesi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple’ın iOS 18 yapay zekası için Çin’li şirketlerle görüşmesi ne anlama geliyor? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/apple-ios-18-yapay-zeka-cin-baidu

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir