Apple mı Samsung mu? Kazanan belli oldu!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Apple mı Samsung mu? Kazanan belli oldu!

0

2019 yılında patlak veren koronavirüs, birçok sektörü derinden etkiledi. Bunlardan birisi de tablet sektörü. Tüm bunlara bir de çip krizi eklenince gelen yoğun talebe karşılık vermeye çalışan şirketler, belirli bir süre sonra üretimi yavaşlatmak zorunda kaldı ve sonuç olarak sektörde daralmalar meydana geldi. Peki tablet pazarındaki son durum ne? IDC açıkladı.

IDC, tablet pazarı için son raporunu yayınladı

Teknoloji şirketlerinin yılın ilk çeyreğindeki karnelerinin açıklandığı bu dönemde IDC, tablet pazarındaki son durumu gözler önüne serdi. Rapora göre küresel tablet satışları 2022’nin ilk çeyreğinde 38,4 milyon adede ulaştı. Ancak talebin azalmasıyla yıllık çapta yüzde 3,9’luk bir düşüş yaşadı.

tablet pazarı

Tablet sektörünün lideri Apple oldu. 2022’nin ilk çeyreğinde 12,1 milyon iPad satan şirketin pazar payı ise yüzde 4,6’lık düşüşle yüzde 31,5’e geriledi. İkinci sıradaki Samsung, Apple’ın aksine yüzde 3,5’lik artış yaşadı ve pazar payını yüzde 21,1’e yükseltti. Şirketin bu süreçte sattığı tablet sayısı da 8,1 milyon. İki şirketin pazar payları arasında yüzde 10,4’lük fark olduğunu ve Apple’ın rakibine karşı üstünlük sağladığını belirtelim.

Amazon, tablet pazarındaki üçüncü büyük şirket konumunda. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,3’lük büyüme yaşayan şirket, toplamda 3,7 milyon tablet sattı ve pazar payını yüzde 9,6’ya yükseltti. Amazon’un ardından Lenovo ve ABD yaptırımlarının gölgesinde faaliyetlerini sürdüren Huawei geliyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce pazardaki en başarılı şirket hangisi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

https://shiftdelete.net/apple-mi-samsung-mu-kazanan-belli-oldu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir