1. Anasayfa
 2. Giyilebilir Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

100 bin TL’ye satılan Apple Vision Pro’nun üretim maliyeti ortaya çıktı!

100 bin TL’ye satılan Apple Vision Pro’nun üretim maliyeti ortaya çıktı!
100 bin TL’ye satılan Apple Vision Pro’nun üretim maliyeti ortaya çıktı!
0

Son yıllarda teknoloji alanında önemli ilerlemeler kaydedildi. Bu, karma gerçeklik gözlüklerinin günlük hayatımızda önemli bir yere sahip olmasını sağladı. ABD’li teknoloji devi Apple ise yakın bir zamanda ilk karma gerçeklik gözlüğü Vision Pro‘yu piyasaya sürdü.

Hem özellikleri hem de fiyatıyla büyük ilgiyle karşılanan Apple Vision Pro, birçok kişi tarafından teknolojik bir devrim olarak değerlendirildi. Peki Apple Vision Pro üretim maliyeti ne kadar? İşte kısa süre önce ortaya çıkan bilgiler…

Apple Vision Pro üretim maliyeti ne kadar?

Gelişmiş göz takip teknolojisi, hassas hareket takibi ve uzamsal ses özellikleri ile dikkat çeken Apple Vision Pro, 3 bin 499 dolar başlangıç fiyatına sahip. Buna göre diğer cihazlara kıyasla pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin Meta Quest 3, 500 dolardan başlıyor. Onun bir üst seviyesi Meta Quest Pro ise 1000 dolara satılıyor. Bu fiyat farkı nedeniyle Apple Vision Pro bir hayli eleştiri topluyor.

Apple Vision Pro üretim maliyeti ne kadar?

Pazar araştırma firması Omdia, Apple‘ın karma gerçeklik gözlüğünde kullanılan bileşenlerin maliyetini tek tek hesapladı. Bu hesaplama ile birlikte Apple Vision Pro maliyetinin 1.542 dolar olduğu ortaya çıktı.

Apple Vision Pro rakibi Huawei gözlüğün fiyatı ortaya çıktı!

Apple Vision Pro rakibi Huawei gözlüğün fiyatı ortaya çıktı!

Huawei Vision fiyatı ve özellikleri ortaya çıktı. Apple Vision Pro rakibi olacak gözlük, daha hafif ve daha ucuz olacak.

Yapılan hesaplamalara göre Apple Vision Pro‘da kullanılan iki adet 1,25 inçlik Micro OLED ekranın toplam maliyeti 456 doları buluyor. Ayrıca cihaza güç veren M2 ve R1 işlemcilerinin kesin maliyeti belirtilmese de, bu bileşenlerin de ciddi bir maliyet yarattığı biliniyor. Bu üç temel bileşen, Vision Pro‘nun yüksek fiyatlandırılmasında kilit bir rol oynuyor.

Maliyet, gözlüğün satış fiyatı olan 3.499 dolardan çıkarıldığında, Apple‘ın her bir cihazdan yaklaşık 1.957 dolar kâr ettiği görülüyor. Ancak bu kâr miktarını değerlendirirken sadece üretim maliyetlerini değil, diğer faktörleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Öyle ki Apple‘ın çalışan maaşları, mağaza kiraları ve Ar-Ge yatırımları gibi birçok masrafı var.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Appleapple vision proartırılmış gerçeklikkarma gerçekliksanal gerçeklik

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/apple-vision-pro-uretim-maliyeti

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir