1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Apple’dan temiz enerji atağı!

Apple’dan temiz enerji atağı!
Apple’dan temiz enerji atağı!
0

Apple, 2019 yılında başlattığı yeşil enerji programı ile birlikte üretimde karbon kullanımını kaldırmak için çalışmalarını devam ediyor. Bu konuda düşük karbonlu alüminyum kullanan ilk şirket olan Apple, karbon kullanımını azaltmak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için temiz enerji yatırımlarını artırdığını açıkladı.

Apple, güneş ve rüzgar santralleri kuracak

Ünlü teknoloji devi, çevre kirliliği ve küresel ısınmanın önüne geçmek için tedarikçileriyle yeni bir döneme geçmeye hazırlanıyor. Apple CEO’su yaptığı açıklama ile gelecek planlarını paylaştı. İklim değişikliği ile mücadelenin şirketin önceliklerinden birisi olduğunu aktaran Cook, karbon nötr hedeflerinden bahsetti.

Ruzgar ciftligi

Yapılan açıklamaya göre Apple tedarik zincirini 2030 yılına kadar karbon nötr hâle getirmeyi hedefliyor. Bu konuda tedarikçilerle ortak çalışmalar yürüten şirket, paydaşlarından çeşitli raporlar isteyecek. Tedarikçilerinin karbon nötr olma yolunda yıllık ilerlemelerini izleyecek olan Apple, sadece bu konuda başarılı olan şirketlerle çalışmayı sürdürecek.

Apple, iPhone 15 serisinde hangi modelin üstünü çizecek?

Apple, iPhone 15 serisinde hangi modelin üstünü çizecek?

Apple’ın iPhone 15 serisinde standart modeli rafa kaldırarak yerine Ultra modelini getireceği iddiası gündem oldu.

Apple ayrıca tedarikçilerine ve yerel ortaklarına yenilenebilir enerji ve karbon nötr çalışmaları için eğitimler düzenleyecek. Yapılan açıklamaya göre yalnızca 2022 boyunca düzenlenen eğitimlere tedarikçilerden 150’den fazla temsilci katıldı. Apple ayrıca bu eğitimler ile yeşil enerji konusunda ücretsiz bir kamu eğitim platformu oluşturmayı planlıyor.

Tüm bunların yanı sıra Apple, Avrupa çapında büyük ölçekli güneş ve rüzgar projelerinin inşası için de çalışmalarını sürdürüyor. Teknoloji devi, önümüzdeki birkaç yıl içinde 30 ila 300 megawatt arasında üretim yapan yenilenebilir enerji santrallerini hayata geçirmeyi planlıyor.

Koronavirüs sebebiyle güneş enerjisi üretimi arttı

Apple tüm bu çalışmaları ile birlikte yılda toplam olarak 3 bin gigawatt saat yenilenebilir enerji üretmeyi hedefliyor. Şirket ayrıca iOS 16 ile ABD’deki iPhone kullanıcılarına telefonlarını şarj etmek için şebekenin yeşil enerji sağladığı saatleri belirterek optimizaston sağlıyor.

Yeşil enerjinin kullanımı günden güne artarken büyük şirketler de bu yöndeki çalışmalarını sürdürüyor. Peki siz Apple’ın bu konudaki çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/appledan-temiz-enerji-atagi

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir