Arçelik, Garage Innovation Hub ile çıtayı yükseltti!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Arçelik, Garage Innovation Hub ile çıtayı yükseltti!

0

Arçelik, Garage Innovation Hub ile küresel ölçekte Ar-Ge ve inovasyon iş birliklerini genişleterek dünya çapında liderlik hedefliyor. Türkiye’den dünyaya açılan en geniş açık inovasyon platformlarından biri olan Arçelik Garage Innovation Hub, bugüne kadar 2 binden fazla partner ile etkileşim kurarak, 1800’den fazla start-up’ı inceledi, 80’den fazla start-up’la iş birliği geliştirdi.

Garage Innovation Hub, açık inovasyon kültürünün yaygınlaştırılmasına katkı sağlamak amacıyla dünyadan ve Türkiye’den çok sayıda start-up, iş lideri ve yatırımcının katılımıyla Açık İnovasyon Günü düzenledi.

Arçelik, girişimcilere destek sağlıyor

Arçelik Strateji ve Dijitalleşmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Utku Barış Pazar, “Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı açık inovasyon platformlarından biri olarak, tüm dünyadan mentorlar, yatırımcılar, üniversite ve girişimcilerden oluşan 2 bine yakın paydaşımızla birlikte, fikir aşamasından başlayarak girişimcilere mentorluk; iş geliştirme ve finansal desteklere erişim imkânı sağlıyoruz.

Arçelik Garage Innovation Hub

Küresel ölçekte lider açık inovasyon platformlarından biri olmak üzere, kendimize önümüzdeki 5 yıl içinde faaliyet gösterdiğimiz 146 ülkenin her birinde, sürdürülebilirlik, yapay zekâ, AR/VR, pazarlama ve üretim teknolojileri, sağlık gibi birçok alanda yeni fikirlerin şirketleşmesine destek olmak gibi önemli hedefler koyduk. Start-up’lara finansal desteklere erişim imkanları sağlamaya devam ederken, bölgesel girişim sermayesi fonlarına ortak olarak ekosisteme katkımızı daha da artıracağız.

2022 Şubat ayında bu doğrultuda ilk adımımızı atarak dünyanın önde gelen fonlarından 500 Startups’ın, Nisan ayında ise Avrupa’nın ilk 10 fonu arasında yer alan Hoxton Ventures’ın partnerleri arasına katıldık” dedi.

Türkiye’de açık inovasyon kültürünün yaygınlaşması için insiyatif üstlenen Arçelik, Garage Innovation Hub ile küresel ölçekte liderlik hedefliyor. Kurulduğu 2017 yılından bu yana 2 binden fazla partner ile etkileşim kuran Arçelik Garage Innovation Hub, bugüne kadar 274 girişimciye eğitim ve mentorluk desteği vererek, 40 girişimciye 8 milyon TL hibe desteği erişim sağladı. Yürüttüğü kuluçka faaliyetleriyle de 80’den fazla start-up’ın iş fikri geliştirmesine destek oldu.

Arçelik Garage Innovation Hub

Garage Innovation Hub, kurum içi ve kurum dışında yürüttüğü girişimcilik, inovasyon programları ve etkinlikler ile karşılıklı paylaşım sağlayıp, yenilikçi fikirleri ürün ve projelere dönüştürmeyi amaçlıyor. Girişimler, mentorlar, yatırımcılar ve ilgili sivil toplum kuruluşları, özel ve kamu kurum temsilcileri gibi ekosistem oyuncuları arasında bilgi, deneyim ve bağlantılardan faydalanmayı sağlamak için kolaylaştırıcı rol üstleniyor. İnovasyon ve girişimcilik programları tasarlayan Garage Innovation Hub, Arçelik’in ana yetkinlikleri dışında kalan yeni teknolojiler ve iş modelleri geliştirmek için de çalışıyor.

Türkiye’den dünyaya açılan en kapsamlı açık inovasyon platformlarından biri olan Garage Innovation Hub, açık inovasyon alanında küresel liderlik hedefi doğrultusunda ekosistemin gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor. Garage Innovation Hub, bu yıl ilkini düzenlediği Açık İnovasyon Günü’nde dünyanın her yerinden inovasyon düşünürlerini, şirketleri, start-up’ları ve yatırımcıları bir araya getirdi.

Açık İnovasyon Günü’nün ekosistemden önemli aktörlerin katılımıyla ufuk açıcı tartışmaların yapıldığı bir platform olduğunu belirten Arçelik Strateji ve Dijitalleşmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Utku Barış Pazar, “5 yıl gibi kısa bir sürede üniversiteler, STK’lar, tüm dünyadan inovasyona destek veren kurum ve kuruluşlarla birlikte Türkiye’nin en büyük açık inovasyon platformlarından biri olmayı başardık.

Küresel partnerlerle çalışmaya başladık. İnovasyon tek başına bir kuruma ya da fonksiyona ait bir süreç değil. Garage Innovation Hub gibi açık inovasyon platformları fikirlerin hayata geçmesine olanak sağlayarak insanlığa faydalı inovasyonların önünü açabilir. Biz giderek daha fazla fikri en geniş imkanlara kavuşturmayı amaçlıyoruz” dedi.

Garage Innovation Hub, Girişim Sermayesi Fonlarına Partner Oldu

Arçelik’in açık inovasyon yaklaşımını anlatan Utku Barış Pazar, şunları söyledi:Start-up iş birliklerimizi geliştirmek için girişim dostu uygulamalar geliştirmeye başladık.  “Cesaret et, Etkileşim Kur, Değer Yarat” diyoruz.Hedefimiz faaliyet gösterdiğimiz 146 ülkenin her birinde start-up’lara destek olmak. Küresel ölçekte lider, açık inovasyon platformlarından biri olmak üzere, BIGG3 gibi programlarla girişimcilerin hibe desteklerine ulaşmasına destek vermeyi sürdürüyoruz.

Garage Innovation Hub, girişimcilere sermaye desteği sağlamak üzere bir adım daha atarak, girişim sermayesi fonlarına da partner oldu. Bu doğrultuda ilk adımımızı atarak dünyanın önde gelen fonlarından 500 Startups, ve Avrupa’nın ilk 10 fonu arasında yer alan Hoxton Ventures’ın partnerleri arasına katıldık. Bu ortaklıklar bizi dünya çapında doğru start-up’larla bir araya getirirken, küresel inovasyon ekosisteminde daha fazla söz sahibi olmamızı da sağlayacak.

Arçelik, Birleşmiş Milletler Nesiller Boyu Eşitlik Forumu taahhütleri kapsamında Garage Innovation Hub ile 2026 yılına dek 5000’i kadın olmak üzere 7000 girişimciye ulaşmayı ve yaklaşık 5 milyon dolarlık finansal desteğe erişmelerine aracılık etmeyi planlıyor.

Arçelik Garage Innovation Hub ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayınız.

https://shiftdelete.net/arcelik-garage-innovation-hub-ile-citayi-yukseltti

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir