1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Qualcomm ve MediaTek’e yeni rakip: ARM işlemci üretecek

Qualcomm ve MediaTek’e yeni rakip: ARM işlemci üretecek
Qualcomm ve MediaTek’e yeni rakip: ARM işlemci üretecek
0

Teknoloji endüstrisinde yaygın olarak tanınan bir isim olan ARM, cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere çeşitli ürünler için kendi başına çip üretmeyi planlıyor. Yayınlanan raporlara göre ARM, mobil cihazlara işlemci üretmek için Intel ile işbirliği yapacak.

Intel ile anlaşma sağladı: ARM, mobil işlemci pazarına giriyor

ARM tarafından oluşturulan yeni mühendislik grubunun ilk ürünlerinden birinin hala prototip aşamasında olduğu söyleniyor. Sektör yöneticileri tarafından yapılan açıklamada, ARM’nin üreteceği işlemcilerin rakiplerine fark atacağı belirtildi.

ARM, işlemci pazarına giriyor

Şirketin prototip işlemciyi satma veya lisanslama niyetinde olmadığı, ancak kalifikasyon örneklemesine girdiğinde bunun değişebileceği de belirtiliyor. Şirketin kendi çipini tamamlayana kadar diğer çip üreticilerine çekirdek tedarikçisi olarak kalacağı tahmin ediliyor.

Samsung, en iyisi olmak istiyor: İşte Exynos 2400 performansı!

Samsung, en iyisi olmak istiyor: İşte Exynos 2400 performansı!

Akıllı telefonlarını kendi ürettiği işlemcilerle donatmak isteyen Samsung, Exynos 2400 sıkı hazırlanıyor. İşlemci, performans testinde…

Intel, geçtiğimiz günlerde ARM mimarisine sahip mobil odaklı ve diğer çipleri kendi fabrikalarında üretmek için ARM ile birlikte çalışacaklarını açıkladı. Ağırlıklı olarak x86 yonga seti üreten Intel, mobil dünyaya ARM ile giriş yapmak için hazırlıklarını tamamladı.

Intel ve ARM geçtiğimiz günlerde 18A işlem düğümünü kullanarak yeni nesil mobil SoC üretimi için bir anlaşma imzaladı. Intel 18A işlem düğümünün 2024-2025’e kadar tam teşekküllü bir üretim döngüsüne girmesi beklenmiyor. Bununla birlikte, şirketin bu süreci diğer müşterilere taşımadan önce kendi ürünleri için kullanacağı tahmin ediliyor.

İşlemcilerin yeni ekip tarafından sıfırdan tasarlanan yeni bir ARM mimarisini kullanacağı yayınlanan rapordaa yer alıyor. Şirketin akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi mobil cihazları hedeflediği belirtiliyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/arm-mobil-islemci-uretecek

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir