1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Dünyada ilk olacak yerli ve milli kask sistemi TULGAR paylaşıldı!

Dünyada ilk olacak yerli ve milli kask sistemi TULGAR paylaşıldı!
Dünyada ilk olacak yerli ve milli kask sistemi TULGAR paylaşıldı!
0

Türkiye’nin F-35 rakibi yerli ve milli savaş uçağı Milli Muharip Uçak için yeni bir kask sistemi paylaşıldı. Yerli ve milli uçağa entegre edilecek olan kask sistemi sayesinde uçaklarımızın görüntüleme sistemleri yerli yazılım sayesinde korunacak. İşte ASELSAN tarafından üretilen yeni yerli kask görüntüleme sistemi TULGAR ve detayları…

Dünyada bir ilk!

ASELSAN tarafından üretilen TULGAR kask görüntüleme sistemi dünyada bir ilk olacak özelliklere sahip. Bu sistem sadece 5. nesil savaş uçaklarına uygulanabilecek çok özel ve kritik bir sistem. Sistem sayesinde yerli ve milli savaş uçağımızın görüntü verileri yine yerli ve milli olan TULGAR sayesinde korunacak. Bu sayede yabancı yazılımlar kullanmayacak olan sistem Türkiye için tam koruma sağlayacak.

Sistemin detaylarına ilişkin bilgilerse ASELSAN resmi Twitter hesaplarında paylaşıldı. Yapılan paylaşıma göre TULGAR dünyada bir ilk olan renkli arayüze sahip olacak. Ayrıca bu teknoloji dünyada hiçbir ülkenin size para veya başka bir yol ile satmayacağı özelliklere sahip. ASELSAN bu sistemi 5. nesil savaş uçakları için üretti.

GÖKBEY helikopterine yerli ve milli motor!

GÖKBEY helikopterine yerli ve milli motor!

GÖKBEY helikopterine yerli ve milli ilk turboşaft motoru takıldı. İşte tamamen yerli olan helikopterle ilgili detaylar…

Sistemin görüş açılarıyla ilgili olarak sağladığı olanaklara gelirsek pilotlar uçağın gövdesi sanki hiç yokmuş gibi görebilecek. Bu açı araba yarış oyunlarında tamamen aracın önünü gördüğümüz açıya benzer niteliklere sahip diyebiliriz. Sistemin renkli arayüze sahip olmasıysa bir başka avantaj denilebilir. Diğer kamera teknolojilerinde sadece siyah beyaz renklere sahip olan arayüz TULGAR sayesinde renkli olacak.

Bu renkli arayüz sayesinde sistem gruplandırmaları daha kolay ve anlaşılır kılacak. Semboloji bilgisi olarak adlandırılan bu gruplamada dost-düşman kuvvetleri vb. gruplandırmalar renkli olacak. Basit gibi görünen bu özellik uçağın diğer dinamiklerini kontrol eden pilotlar için çok daha anlaşılır olacak ve büyük bir kolaylık sağlayacak.

ASELSAN TULGAR

Sistem ayrıca kafa takip sistemine de sahip. TULGAR kafa takip sistemi olarak ise hibrit (optik-ataletsel) bir sisteme sahip. Optik-ataletsel sistem üç boyutlu uzayda bir nesnenin açısal konumunu ve yer değiştirmesini entegre jiroskoplar ve ivmeölçerler kullanarak ölçen sensörler bütünü olarak adlandırılmaktadır. Yani bir aracın tüm hız ve ivme verilerini anlık olarak takip edebiliyor.

Peki siz ASELSAN TULGAR hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/aselsan-tulgar-kask-sistemi

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir