1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Avrupa Komisyonu Apple ve Epic Games Arasındaki Yaşananlarla İlgili Soruşturma Başlattı

Avrupa Komisyonu Apple ve Epic Games Arasındaki Yaşananlarla İlgili Soruşturma Başlattı
Avrupa Komisyonu Apple ve Epic Games Arasındaki Yaşananlarla İlgili Soruşturma Başlattı
0

Dün Apple harekete geçerek Epic Games’in geliştirici hesaplarını iptal etti. Bu da kullanıcıların artık iOS cihazlarda Epic Games Store’a erişemeyeceği anlamına geliyor. Bu iki şirket arasındaki çekişme, Epic Games’in Apple’ın politikalarını alenen eleştirmesi ve Avrupa Birliği’nin (AB) Dijital Piyasalar Yasası (DMA) kapsamında belirlediği düzenlemelere uyma niyetini belirtmesiyle başladı.

Eğer bilmiyorsanız DMA, Apple, Meta ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin sektör üzerinde çok fazla kontrole sahip olmasını önlemek için AB tarafından uygulanan bir yasadır. Adil rekabeti teşvik etmeyi ve tekelleşmeyi önlemeyi amaçlayarak piyasayı dengeliyorlar. Bu yasa sonucunda Apple çeşitli durumlarda politikalarında değişiklik yapmak zorunda kaldı. Örneğin Apple’ı Spotify için tüketicilere sunulan fiyatlandırma planlarını ve abonelik seçeneklerini açıklamaya zorladı. Daha önce Apple buna izin vermiyordu, bu da Spotify Premium için daha ucuz seçeneklerin kullanıcılara tam olarak açıklanmaması anlamına geliyordu. Ayrıca kullanıcılar bu planları doğrudan Spotify uygulamasından satın alamıyordu.

Apple bu kez Epic Games’in geliştirici hesaplarını iptal ederek kullanıcıların iOS’ta Epic Games Store’a erişmesini engelledi. Bu çatışma Epic Games’in Apple’ın politikaları hakkındaki yorumları ve teknoloji devlerinin sektörü tekelleştirmesini engellemeyi amaçlayan AB’nin Dijital Pazarlar Yasası’na uyma niyetleri nedeniyle ortaya çıktı.

Reuters’in haberine göre Avrupa Komisyonu, Apple’dan belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi istedi. Ayrıca Apple’ın eylemlerinin Dijital Hizmetler Yasası (DSA) ve Platformdan İşletme Yönetmeliğine (P2B) uygun olup olmadığını da araştırıyorlar. Öte yandan bir Apple sözcüsü, Epic Games’in Apple ile olan sözleşmesini ihlal ettiğini belirtti ve mahkemelerin Apple’ın, Epic Games’in kontrolleri altındaki herhangi bir kuruluşunu feshetme hakkına sahip olduğuna karar verdiğini söyledi.

Apple, Epic’in geçmişteki davranışları nedeniyle bu hakkını kullanmayı seçti. CNBC, App Store’un şefi Phil Schiller’in Epic Games’e e-posta göndererek Apple’ın hüküm ve koşullarına uyacaklarına dair yazılı güvence vermelerini istediğini bildirdi. Ancak Epic Games CEO’su Tim Sweeney gerekli güvenceyi sağlamasına rağmen Apple’ın geliştirici hesaplarını bir hafta sonra kapattığı belirtildi.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir