Bing, GPT Desteğine Rağmen Pazar Payı Kaybediyor
 1. Anasayfa
 2. Haber

Bing, GPT Desteğine Rağmen Pazar Payı Kaybediyor

0

Microsoft, OpenAI ile ortaklığının meyvelerini oldukça hızlı yemeye başladı. Geçmişte çok küçük bir kitlenin ziyaret ettiği Bing, haftalar içerisinde rekorlar kırdı çünkü yapay zeka destekli sohbet botunun kullanılmaya başladığı duyurulmuştu. Yazılım devi ChatGPT sohbet robotunu GitHub’daki kod destek yapay zekasından Microsoft Paint’teki üretken resimlere kadar neredeyse tüm ürünlerine dahil etti. Bing’in yanı sıra, Windows işletim sistemine Copilot (aslında yine Bing) adında bir asistan entegre edildi.

Çeşitli istatistikler tutan Stat Counter‘a göre Bing’in pazar payı Amerika Birleşik Devletleri’nde bir önceki yıla göre %7.4’ten %6.9’a geriledi. Google’ın payı ise %86.7’den %88’e yükseldi. Bu istatistikler basit görünebilir lakin milyonlarca kişinin dahil olduğunu belirtelim. OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT ve bağlantılı platformlar kısa süre içinde çok hızlı bir çıkış yakalamıştı, ancak her hızlı çıkışın bir de inişi var.

Öte taraftan Google şu anda ABD’de bir dava ile karşı karşıya. Düzenleyiciler, şirketin arama konusundaki tekelini kendi ürünlerini ön plana çıkarmak için kullandığını iddia ediyor. Google, Firefox, Apple ve Samsung gibi şirketlere önceden yüklenmiş tarayıcılarda ve uygulamalarda “varsayılan arama” konumunu korumak için milyarlarca dolar ödüyor.

Bing’in tanınırlığı yapay zeka çözümleriyle birlikte artmış, Google’ın pazar payı gerilemişti. Görünüşe göre bu büyüme kısıtlı kaldı. Microsoft ise ürünlerinin cazibesini artırmak için yeni adımlar atmaya devam ediyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir