Bir yıl önce 10 bin liralık Bitcoin alsanız kazancınız ne olurdu?
 1. Anasayfa
 2. Haber

Bir yıl önce 10 bin liralık Bitcoin alsanız kazancınız ne olurdu?

0

Pek çok kişi kripto paraları birer yatırım fırsatı olarak görüyor. Kimi ise yalnızca para aktarımı ve güvenli birikim hesabı olarak kullanıyor. Peki bir yıl önce 10 bin liralık Bitcoin almış olsaydınız şu anda kazancınız ne kadar olurdu?

Bir yıl önce Bitcoin ne kadardı?

Bitcoin yani Bitcoin’in mevcut değerini ve bir yıl önceki piyasa satış fiyatını görebilmek için global bir kripto para borsasına (Binance) bakıyoruz. BTC/USDT grafiğini detaylı bir şekilde incelediğimizde anlık olarak 39 bin dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz.

Kaynak: Binance

Yine BTC/USDT grafiğine göre bir yıl önce, yani 4 Mayıs 2021’de Bitcoin’in değeri 57 bin 230 dolar seviyelerinde bulunuyor. Hatta BTC’nin tarihi rekorunu kırdıktan hemen sonraki düşüşe geçtiği döneme denk geldiğini söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz yıl içerisinde -2021 yılının sonlarına doğru- Bitcoin bir kez daha çıkışa geçerek Kasım ayının ortasına doğru 69 bin dolarlık değeriyle bir kez daha rekor kırıyor. Fakat daha sonra 32 bin 950 dolar seviyesine kadar geriliyor.

Kaynak: Binance

Dönemsel olarak 50 bin dolar barajına yaklaşmış olsa da şu anda belirttiğimiz gibi 39 bin dolar seviyelerine kadar çekilmiş durumda. Dolayısıyla tam 1 yıl önce BTC alan bir kişi eğer şu ana kadar hiç satış işlemi yapmadıysa yaklaşık yüzde 31 civarında bir zarar etmiş durumda oluyor.

Fakat bir de Dolar/TL grafiğine bakmamız gerekiyor. Çünkü o dönemde doların lira karşısındaki şu ana göre daha düşüktü. Hatta 4 Mayıs 2021 tarihinde 1 dolar, 8.32 TL’ye denk geliyordu. Bu sebeple, 10 bin TL ile kripto para borsasına giren bir kişi BTC’ye tam 1.201 dolar yatırmış olacaktı.

Kaynak: dovizgrafik

Yüzde 31 civarı bir zarara uğradığı için de halihazırda 829 doları olacaktı. Fakat şu anda doların lira karşısındaki değeri oldukça yüksek. Hatta 1 dolar 14.85 TL’ye denk geliyor. Bu sebeple BTC/USDT’de bulunan parasının değeri de 12 bin 310 TL oluyor.

Yani aslında kripto parada yaşadığı zarar dolar ile sübvanse etmiş oluyor. Fakat bu süre içerisinde hayatımızın daha da pahalılaştığını ve açıklanan yüksek enflasyonu da göz önüne aldığımız zaman şu an eline geçen 12 bin 310 TL’nin 1 yıl önceki 10 bin TL’den daha değersiz olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de kağıt üstünde zarara değil kara geçtiğini belirtelim.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

https://shiftdelete.net/bir-yil-once-bitcoin-alsaniz-kazanciniz-ne-olurdu

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir