1. Anasayfa
 2. Güvenlik
Trendlerdeki Yazı

Bu Android virüsü, cüzdanınızı saniyeler içinde boşaltıyor

Bu Android virüsü, cüzdanınızı saniyeler içinde boşaltıyor
Bu Android virüsü, cüzdanınızı saniyeler içinde boşaltıyor
0

Android kullanıcılarını hedefleyen yeni tehlike Avrupa’da hızla yayılıyor. MaliBot isimli bir malware’in Android cihazları için yaygın tehditlerden biri haline geleceği düşünülüyor. Peki MaliBot nedir ve nasıl korunabilirsiniz?

Android için MaliBot malware nedir?

F5 Labs araştırmacıları tarafından hazırlanan yeni bir raporda, ilk olarak Haziran ayında kendini gösteren kötü amaçlı yazılımın, kullanıcıların cüzdan bilgilerini ele geçirebildiğine dikkat çekildi. Geçtiğimiz ay İtalya ve İspanya’daki internet bankacılık uygulamalarını hedef alan Malibot, şimdi de kripto cüzdanlarını tehdit etmeye başladı.

android casus yazilimi hermit desifre oldu

F5 Labs’in açıklamasına göre, Malibot’un yer aldığı uygulamaların çoğu kripto para madenciliğini hedef alıyor. Madencilik yazılımı gibi görünen bu uygulamalar; telefon ve kimlik bilgilerini, kripto cüzdanlarını ve kişisel verileri kopyalıyor.

Android için yeni tehlikenin ayrıca kimlik doğrulama hizmetlerini de kandırabildiğine dikkat çekildi. Malibot’un hem iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) hem de çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) kodlarını ele geçirdiği ortaya çıktı.

Şu anda Malibot’un hangi bilgisayar korsanları tarafından kontrol edildiği bilinmese de, uzmanlar Rusya’daki kaynaklara dikkat çekiyor. Malware’in daha önce Windows sistemlerine bulaşan Sality ve Sova virüsleriyle bağlantısı olduğu düşünülüyor.

Google Play Store’daki uygulamalarda Malibot’a rastlanmadı, fakat kötü amaçlı yazılımı indirmeye yönlendiren sahte web sitelere karşı dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Sahte kripto madencilik sitelerinden veya APK mağazalarından dağıtılan Malibot, daha fazla ülkeye yayılmaya devam ediyor.

ukrayna hack saldirisi rusya2

Ek olarak, kısa süre önce de kredi kartlarını hedef alan bir virüs tespit edildi. Pradeo Security, yeni raporunda toplamda 100 binden fazla indirilen dört Android uygulamasında Joker trojanı tespit ettiğini duyurdu.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz kötü amaçlı yazılımlardan nasıl korunuyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

https://shiftdelete.net/bu-android-virusu-cuzdaninizi-saniyeler-icinde-bosaltiyor

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir