1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Chrome, RTX Video Super Resolution Desteği Alıyor

Chrome, RTX Video Super Resolution Desteği Alıyor
Chrome, RTX Video Super Resolution Desteği Alıyor
0

Google, NVIDIA RTX Video Super Resolution (RTX Video Süper Çözünürlük) teknolojisini Chrome tarayıcısına getirmek üzere bir önizleme güncellemesi yayınladı. Deep Learning Super Sampling (DLSS) teknolojisinin oyun alanında ne kadar başarılı olduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı şekilde yapay zekayla desteklenen Video Super Resolution ise aynı geliştirmeleri video akış uygulamalarına getiriyor.

Devam etmeden önce, NVIDIA’nın yapay zeka video ölçekleme teknolojisini yalnızca GeForce RTX 3000 ve RTX 4000 serisi ekran kartlarında desteklediğini belirtelim. Şirket RTX VSR’yi geçtiğimiz ay CES 2023’te duyurmuştu. Basitçe özetlemek gerekirse, bu teknoloji videoyu 360p ile 1440p (dahil) arasındaki çözünürlüklerde alıyor ve 4K’ya yükseltmek için derin öğrenme ve sinir ağlarından türetilen yapay zekayı kullanıyor.

Yeşil ekibin yapay zeka çözümleri, mevcut donanım/yazılım kombinasyonunuz ile elde edebileceğiniz kaliteyi daha etkileyici bir noktaya taşıyor. Videoda 8 Mbps hızında H.264 kullanılarak 1080p’de çekilmiş Apex Legends’tan bazı oyun görüntüleri yer alıyor. NVIDIA, bölünmüş ekranlar sayesinde bazı ayrıntılı kıyaslamalar yapmayı ihmal etmemiş. Kıyaslamalarda 1080p ve yapay zeka tarafından 4K’ya yükseltilmiş oyun çekimleri mevcut. Ek olarak, RTX Video Super Resolution özelliğinin 144 Hz’e kadar video desteği sunduğunu belirtelim.

Chrome 110 halihazırda RTX VSR desteği sunuyor, ancak NVIDIA’nın yeni bir sürücü yayınlaması gerekiyor. Google, şu anda kullanıcıların küçük bir yüzdesinin kullanımına sunulan 110.0.5481.77 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme 7 Şubat tarihinde genel kullanıma açılacak.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir