Çin 2025 Yılına Kadar Gelişmiş İnsansı Robotlar Yapmak İstiyor!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Çin 2025 Yılına Kadar Gelişmiş İnsansı Robotlar Yapmak İstiyor!

0

Yapay zeka yarışında şirketler kadar ülkeler de isim yapmak için sıraya geçti. Çin’in yıllardır yapay zekadan kuantum bilişime kadar en ileri alanlarda liderlik etme tutkusu var. Şimdi gözünü bilim kurgu nitelikleri taşıyan başka bir alana dikti. Çin, gerçeğe yakın gelişmiş insansı robotları 2025 yılına kadar üretmeyi planlıyor. İşte detaylar…

Çin, gelişmiş insansı robotları yapmak için kolları sıvadı!

Ülke, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre 2025 yılına kadar ilk insansı robotlarını üretmeyi hedefliyor. Hükümet, alana odaklanan daha fazla genç şirket yetiştirecek. Sektör standartlarını belirleyecek. Bu konuda yetenekleri geliştirecek ve uluslararası iş birliğini derinleştirecek.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında çip ve donanım alanında yaşanan teknolojik yarışa yeni bir boyut kazandırdı. Ardından politika yönlendirmesinin ardından Çinli robotik şirketlerinin hisseleri yükseldi. Tesla Inc. ve Boston Dynamics gibi ABD şirketleri şu ana kadar teknolojide bir avantaja sahip. Ancak Çinli şirketler bu durumu kendi lehine çevirmek konusunda önemli çalışmalar yürütüyor.

Bakanlık, dünyanın bir numaralı elektronik üreticisi Çin’in önümüzdeki iki yıl içinde büyük atılımlar yapacağının müjdesini verdi. Çevre algılama, hareket kontrolü ve makine-insan etkileşimi yeteneklerinde atılımlar yapmayı hedeflediğini söyledi. Hükümet, robot biliminde yapay zekanın kullanımını teşvik ediyor. Ayrıca hünerli robot elleri, kolları ve ayaklarının geliştirilmesi için daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunuyor.

Çin, insansı robotların 2027 yılına kadar düşünmesini, öğrenmesini ve yenilik yapmasını istiyor. Bu teknolojinin üretimini desteklemek için güvenilir bir endüstri tedarik zinciri sistemi kurmayı planlıyor.

Şirketler, insansı robotların, yiyecek toplamaktan tehlikeli ortamlarda çalışmaya kadar insanlar tarafından gerçekleştirilen görevleri giderek daha fazla yerine getirmesini öngörüyor. Bu konu için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Tesla’nın “Optimus” insansı robotunu geliştirmesi ve Boston Dynamics’in Atlas’ının geriye dönüşler yapabilmesinden sonra bazı ABD şirketleri bu alanda liderliği eline aldı. Ancak Çin dengeleri değiştirmek için harekete geçti.

Çin-ABDinsansı robotyapay zeka

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/cin-gelismis-insansi-robotlari-yapmak-icin-kollari-sivadi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir