1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Cognition Labs’in Devin Yapay Zekası Geleneksel Yazılımcıların Yerini Alabilir

Cognition Labs’in Devin Yapay Zekası Geleneksel Yazılımcıların Yerini Alabilir
Cognition Labs’in Devin Yapay Zekası Geleneksel Yazılımcıların Yerini Alabilir
0

Cognition Labs adlı yapay zeka girişimi, Devin adlı ilk yapay zeka yazılım mühendisini geliştirdi. Bu araç, geleneksel yazılım mühendislerini temkinli olmak zorunda bırakacak gibi gözüküyor.

Cognition Labs’ın yapay zeka sohbet robotu Devin, kod maratonlarını temizlemek ve aynı zamanda “sofistike” kodlama mülakatlarını başarıyla geçmek gibi karmaşık kodlama sorunlarını çözmek için tasarlanmış durumda.

Devin, kod parçalarını otomatik olarak tamamlamak yerine, verileri yorumlamanın “dinamik” bir yolu ile tasarlanmış ve şirket, modellerde yalnızca geleneksel veri kümelerine dayanmak yerine akıl yürütmeyi kullanmayı içeren büyük bir ilerleme kaydettiğini belirtiyor.

Şirketin testlerine dayanarak Devin, kendi yazdığı bir kod aracılığıyla ve farklı LLM modellerinde ince ayar yaparak API anahtarları oluşturmayı başardı. Bu şaşırtıcı çünkü yapay zeka şu ana kadar böyle bir “kodlama” seviyesine ulaşmadı. SWE-Bench kıyaslama testlerinde yapay zeka, sorunların %13,86’sını yardım almadan çözdü. Bu, OpenAI’ın ChatGPT’sinin sunabildiğinden neredeyse 10 kat daha yüksek.

Piyasada bu tür yapay zeka kodlayıcıları varken birçok kişi yapay zekanın insan kodlayıcıların yerini alıp almayacağı sorusunu gündeme getiriyor.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir