Devrim niteliğinde: Ters yönlü rüzgâr türbinleri teste girecek!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Devrim niteliğinde: Ters yönlü rüzgâr türbinleri teste girecek!

0

Son zamanlarda yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelim her geçen gün artıyor. Son olarak da açık deniz rüzgâr enerji maliyetini azaltacak olan gelişmiş bir türbin test ediliyor. Daha öncesinde bir benzeri yapılmayan bu rüzgâr türbini sahip olduğu özelliklerle dikkatleri çekiyor.

Rüzgâr türbini 19 m uzunluğunda, 30 kW gücüne sahip!

Norveç’te açık deniz rüzgârının maliyetini fazlasıyla azaltacak olan oldukça yenilikçi bir türbin teste girmeye hazırlanıyor. 19 m (62 ft) uzunluğunda olan türbin, 30 kW gücüne sahip. Türbini yenilikçi yapan ise tersine dönen dikey eksenli bir tasarıma sahip olması oluyor.

Devrim niteliğinde Ters yönlü rüzgâr türbinleri teste girecek!

Bir rüzgar gülüne benzeyen bu türbinlerin ağır parçaları türbinin tepesinde yer alıyor. Bununla birlikte tasarım olarak bakıldığında “yüzer” pozisyonda bulunuyor. Bu konseptte bir rüzgâr türbini inşa etmek ve bakımını yapmak oldukça maliyetli ve zor.

Ancak son gelişmelerle bu sorunlar çözüme kavuşuyor. Yenilikçi tasarımında World Wide Wind’ın tersine dönen dikey eksenli rüzgâr türbini, bu sorunları ortadan kaldırıyor. Bu konseptteki tasarımlarda ağır jeneratörler suyun altında tutuluyor.

Bu sayede de alt kısımda her şeyin suya düşmesini engelleyecek bir ağırlık eklenmiş oluyor. Görüntülerde de yer aldığı gibi çift yön zıt kanatlara sahip olan dikey türbinlerde stator ve rotor var. Jeneratörün rotoru ve statoru, her biri ana kule şaftından 45 derece açıyla üç kanat çalıştıran çift dikey eksenli türbine bağlanıyor.

Devrim niteliğinde Ters yönlü rüzgâr türbinleri teste girecek!

Bu sistemin verim göstermeyeceği zaman ise doğrudan rüzgârın tersine konumlandığı takdirde oluyor. Bundan dolayı da tam eksenin 300 derecesinde tork alabiliyor. Türbinin hızını kontrol etmek için ise jeneratör direnci mikrosaniye şeklinde yönetiliyor. Bu sayede rüzgâr hangi yönden eserse, yüzen çift VAWT pasif bir şekilde en uygun açıya geliyor.

Peki, siz rüzgâr türbini hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/devrim-niteliginde-ters-yonlu-ruzgar-turbinleri-teste-girecek

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir