Önüne geçilemiyor: Irkçı yapay zeka sorunu büyüyor!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Önüne geçilemiyor: Irkçı yapay zeka sorunu büyüyor!

0

Günümüzde yapay zekanın en önemli unsuru derin öğrenme oluyor. Derin öğrenme ise temelde, algoritmanın mevcut verilerle beslenmesi ve insan müdahalesi olmadan verileri tanıması anlamına gelir. daha çok beyaz Amerikalıların çalıştıkları yapay zeka sistemleri, Asyalı ve Afrikalı insanlar üzerinde denendiği zaman çeşitli sorunlar meydana gelebiliyor. Yapılan bir araştırma da bu durumu destekler nitelikte.  

Araştırmaya göre yapay zeka algoritmaları, farklı etnik grupların verileriyle eğitilmiş olsa bile, ırksal ön yargılara sahip olabilir. Uluslararası bir araştırma ekibi, ruh hali hafıza ve kavrama gücü gibi fonksiyonel MR (fMRI) taramaların ardından, çeşitli davranış ve sağlık ölçümü konusunda algoritmaların ne kadar doğru olduğunu analiz etti.

Araştırmacılar, ırkçı davranışın iki nedeni olabileceğini söylüyor

Yapay zeka algoritmaları, daha adil veri kümeleri üzerinde eğitilmesine rağmen çeşitli ırkçı davranışlar gösterebiliyor. Örneğin, cilt kanserini tespit etmeye çalışan bir modelin, koyu renk tonlarını analiz ederken açık renklerden daha az etkili olması dikkat çekti.

Araştırmacı ekip, bir projeden elde ettiği verilerle birlikte, insan beyninin binlerce fMRI taramasını içeren birçok deney gerçekleştirdi. Makaleye göre beyaz Amerikalıların (WA) hakim olduğu veriler eğitildiğinde, Afrikalı Amerikalılarda (AA) tahmin hataları daha yüksek çıkıyor. Bunun yanı sıra ilginç kısmı, yalnızca Afrikalı Amerikalıların verileri üzerinde algoritmalar eğitildiğinde dahi hataların kaybolmaması oluyor.  

https://teknomy.com.tr/wp-content/uploads/2022/05/Dikkat-ceken-arastirma-Irkci-yapay-zeka-ile-karsi-karsiyayiz-2.jpg

Araştırmacılar, modelin bu şekilde davranmasının nedenini henüz bilmiyor, ancak bunun, verilerin nasıl toplandığına bağlı olabileceğine inanıyor. Örneğin, ön işleme sırasında, bir gelenek ve beyinleri standart bir beyin şablonuna hizalamak bireysel beyinleri karşılaştırmış olabilir. İkinci neden ise hastalardan toplanan verilerin tam olarak doğru olmaması olabilir.

Beyin ve Davranış Enstitüsü‘nde araştırma görevlisi olan Jingwei Li araştırmanın, etnik kökenleri nedeniyle popülasyonlarda farklılık gösteren ölçümler olduğunu doğruladı. Bununla birlikte sistemlerin daha az taraflı ve daha adil olmasını sağlamak için farklı veri çeşidine sahip olmanın yeterli olmadığını da vurguluyor.

https://teknomy.com.tr/wp-content/uploads/2022/05/Dikkat-ceken-arastirma-Irkci-yapay-zeka-ile-karsi-karsiyayiz-3.jpg

Algoritmik ön yargı, ABD hükümetinin üzerinde çalıştığı bir konu. NIST (Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü), benzer sonuçlara ulaşan bir raporu bu hafta yayınladı. Raporda şu sözler yer alıyor.

“Algoritma ön yargısının zararlı etkilerini ele almaya yönelik mevcut girişimler, veri kümelerinin temsil edilebilirliği ve makine öğrenimi algoritmalarının adaleti gibi hesaplama faktörlerine odaklanmaya devam ediyor.”

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

https://shiftdelete.net/dikkat-ceken-arastirma-irkci-yapay-zeka-ile-karsi-karsiyayiz

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir