DSÖ Elon Musk’ı uyardı: İfade özgürlüğü, sorun yaratabilir!
 1. Anasayfa
 2. Haber

DSÖ Elon Musk’ı uyardı: İfade özgürlüğü, sorun yaratabilir!

0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra büyük sorumluluğu olduğu konusunda onu uyardı. Elon Musk, Twitter’ı satın almadan önce platforma bir kent meydanı benzetmesi yapmıştı. Kent meydanında da herkesin düşüncesini söylemesinin demokratik olacağından bahsetmişti.

Dünya Sağlık Örgütü, Twitter’da ifade özgürlüğü ile birlikte yaşamı tehdit edecek sağlıkla ilgili yanlış bilgilerin yayılmaması için Elon Musk’a sorumluluk yükledi. Haberin detaylarına hep birlikte göz atalım.

DSÖ, yanlış bilginin önüne geçmek istiyor!

Dünya Sağlık Örgütü, Twitter’da yaşamı tehdit eden tehlikeli yanlış bilgilerle mücadele için Elon Musk’ın büyük bir sorumluluğu olduğunu belirtti. DSÖ yetkilileri, Twitter’da bilgi yanlışının yayılmasında insanlık için oldukça zararlı olacağını açıkladı.

Pandeminin ilk çıkışından sonra 2020 yılında yapılan araştırmaya göre Twitter, salgınla ilgili yanlış bilgiyi önlemenin önüne geçmedi. Ayrıca pandemi sırasında bu konudaki politikalarını genişletmekte de zorlandı.

DSÖ yönetici direktörü Mike Ryan, Elon Musk’ın satın almasından sonra bilgi yanlışıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bu pandemi gibi durumlarda iyi bilgi hayat kurtarıcıdır. Bazı durumlarda, kötü bilgilerin sizi çok, çok kötü yerlere göndermesi anlamında bir aşıya sahip olmaktan daha hayat kurtarıcıdır.”

Kaiser Aile Vakfı’nın geçen yıl yaptığı araştırmaya göre ABD’li yetişkin bireylerin yüzde 78’i pandemi ve Covid-19 aşıları ile ilgili yayılmış sekiz yanlıştan en az birine inanıyor. Bu yüzden insanlar, sosyal medyadan edindikleri yanlış bilgiler yüzünden aşıya karşı oluyor.

Elon Musk’ın Twitter’da bu konuda nasıl bir tutum sergileyeceği henüz bilinmiyor. Fakat ünlü iş adamı pandeminin ortasında Covid-19 aşıları ve sağlık önlemleri hakkında olumlu tartışmalar yaptı. Musk, kendine ve çocuklarına aşı yaptırdığını belirtti.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi Yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

https://shiftdelete.net/dso-elon-musk-pandemi-icin-uyari

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir