1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Bilim insanları, elmastan daha güçlü madde oluşturdu!

Bilim insanları, elmastan daha güçlü madde oluşturdu!
Bilim insanları, elmastan daha güçlü madde oluşturdu!
0

Doğal olarak oluşan dünyadaki en sert maddeler arasında elmaslar yer alıyor. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar sonucunda artık durum sandığımız gibi değil. Araştırmalara göre bilim insanları elmastan daha güçlü bir maddeyi keşfetmiş olabilir. İşte detaylar!

Bilim insanları organik yarı iletken karbon nitrür oluşturdu!

Dünyadaki doğal bir şekilde oluşan en sert maddelerden biri elmaslar. Ancak bilim insanları işleri daha da ileriye taşıdı. Ortaya çıkan son çalışmalara göre bilim insanları elmas kadar güçlü hatta daha da güçlü olma ihtimali olan bir madde oluşturdu.

Bilim insanları, elmastan daha güçlü madde oluşturdu!

Söz konusu araştırma sonucunda bu maddenin uzay araçları ve otomobilleri daha güçlü hale getireceği belirtiliyor. Araştırma ekibi Avrupa, Rusya ve Kuzey Amerika’dan gelen birçok üyeden meydana geliyor. Ekip, sertlik konusunda elmastan sonra gelen kristalin bir malzemesi olan kübik bor nitrürden daha sert organik yarı iletken karbon nitrür oluşturdu.

Bu tarzdaki sert bir maddenin çeşitli kullanım alanı var. Öte yandan benzer karbon nitrürlerin olma ihtimali ilk olarak 1980’lerde görülüyordu. Ancak şu ana kadarki uğraşlarda başarısız oldular. Peki, bu maddeyi nasıl oluşturdular?

Araştırmacılar karbon nitrür için elmasların oluşumuna benzer olarak yoğun basınç kullandı. Ayrıca aynı sırada yüksek sıcaklığa maruz bırakarak sentezlediler. Bilim insanları bu ultra güçlü maddenin kullanımının da birçok alana yayılacağını ifade etti. Örneğin, uzay araçları üzerine bir koruyucu olarak veya otomobil üretiminde kullanım imkânı olabileceğini söylediler.

Bilim insanları, elmastan daha güçlü madde oluşturdu!

Elmaslar matkap uçlarından mücevherlere kadar birçok alanda kullanılıyor. Ancak yeni maddeyi mücevherlerde görmek pek de mümkün değil. Bunu yerine madencilikteki matkap uçlarından güneş panellerini fırtınalı havalardan korumak için kullanılan malzemeye kadar geniş alanlarda yer alıyor.

Peki, siz elmas yerini alabilecek yeni madde hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/elmas-daha-guclu-madde

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir