Elon Musk’tan App Store komisyonuna tepki!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Elon Musk’tan App Store komisyonuna tepki!

0

Çoğu ünlü iş insanının aksine Elon Musk, düşüncelerini Twitter’da paylaşmaktan korkmuyor. Daha önce Twitter’ı sevdiğinden sıkça bahseden Musk, geçen hafta platformu satın alarak da gündeme gelmişti. Twitter’da paylaşılan haberlere sık sık yanıt veren girişimci, bu defa App Store’un uygulama geliştiricilerinden aldığı App Store komisyonu hakkında konuştu.

iPhone ve iPad cihazlara yalnızca App Store üzerinden uygulama indirildiği için Apple, komisyonu istediği gibi yansıtıyor ve rakibi olmadığı için rahat davranabiliyor. Ancak Apple’ın geliştiricilerden aldığı komisyon, bugüne kadar pek çok defa tartışma konusu oldu. Belki de bahsedeceğimiz tweet, yeni bir tartışmayı alevlendirir.

Elon Musk, App Store komisyonu hakkında konuştu

Twitter’da Apple’ın ödeme sistemiyle ilgili bir haber paylaşıldı ve bu haberi görenlerden biri de Elon Musk oldu. Musk, verdiği yanıtta App Store’un geliştiricilerden kestiği yüzde 30’luk komisyonun kesinlikle iyi olmadığını belirtti.

Musk’ın App Store komisyonu açıklaması

Apple bu komisyonları geliştiricilerden alsa da işin sonunda kullanıcılar da daha fazla ödemiş oluyor. Bunun iyi bir örneği, YouTube Music’in Android‘de 16.99 iken iOS‘ta 21.99 olmasıdır. Geliştiriciler, kendi gelirlerini biraz olsun koruma altına alabilmek için sattıkları hizmetin fiyatını yükseltmek zorunda kalıyor. Böylece, ülkemizde zaten pahalı olan Apple ürünlerinin üçüncü parti ürünleri bile pahalı hale geliyor.

Bazı ülkelerdeki yasalar, Apple’ın alabildiği komisyonu kısıtlasa da ülkemiz dahil dünyanın pek çok yerinde yüzde 30 kuralı geçerli. Umuyoruz ki Musk’ın yanıtı bir çağrı olur ve Apple, geliştirici komisyonlarında indirime gider.

https://shiftdelete.net/elon-musk-app-store-komisyonu-tepki

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir