1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Elon Musk durmuyor! OpenAI’ı işte böyle tehdit etti

Elon Musk durmuyor! OpenAI’ı işte böyle tehdit etti
Elon Musk durmuyor! OpenAI’ı işte böyle tehdit etti
0

Elon Musk, OpenAI’a karşı açtığı savaşı daha da büyütmek istiyor. Geçtiğimiz günlerde şirkete dava açan Musk, davayı bir şartla düşüreceğini söyledi. Şirketinin ismini, OpenAI yerine ClosedAI olarak değiştirilmesini istiyor.

Elon Musk: OpenAI yerine ClosedAI olursa dava düşecek

Musk geçtiğimiz hafta OpenAI ve CEO’su Sam Altman’a karşı dava açarak, kar amacı gütmeyen kuruluşun hedefinden uzaklaşmakla suçladı. OpenAI’ın artık daha çok kar getirici çabalara odaklandığını iddia etti. Bu da şirketin kuruluş ilkesine aykırı.

Buna karşılık OpenAI ise Musk’ın suçlamalarını çürütmek amacıyla bazı iddialarda bulundu. Musk ve ekip arasında yıllardır devam eden e-postaları paylaştı. Yapay zekayı güvenli ve insanlığın yararına geliştirme konusundaki kararlılıklarını sürdürdüklerini söyledi.

2015 yılında firmanın kuruluşuna destek veren Musk, 1 milyar dolarlık bir bütçe yapmayı planladığı, ancak bunun kabul görmediği biliniyor. Ayrıca Musk’ın şirkete yaptığı yardımın tahmin edildiği kadar büyük olmayıp, 45 milyon dolar civarında olduğu iddia edilmekte.

Ancak Musk, OpenAI’a yönelik açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. X’te yaptığı bir paylaşımda ‘ClosedAI’ olarak yeniden adlandırması halinde, davayı düşüreceğini söyledi. Sam Altman’ın ClosedAI’ı gösteren bir kimlik rozeti taktığını gösteren montajlı bir fotoğraf yayınladı.

elon musk xai grok yapay zeka

OpenAI, yapay zekanın sorumlu şekilde geliştirilmesini sağlamak için çalışan en önemli “kar amacı gütmeyen kuruluşlardan biri” olarak kabul ediliyor. Ancak Musk, OpenAI’ın araştırmalarını geniş çapta erişilebilir tutma konusundaki hedefinden uzaklaştığına inanıyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

elon muskopenai

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/elon-musk-openai-dava-closedai

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir