1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Musk, Tesla ile yasaları çiğnedi ama ceza almayacak! İşte komik sebebi

Musk, Tesla ile yasaları çiğnedi ama ceza almayacak! İşte komik sebebi
Musk, Tesla ile yasaları çiğnedi ama ceza almayacak! İşte komik sebebi
0

X (veya Twitter) CEO’su Elon Musk geçtiğimiz günlerde platformda canlı yayın açtı. Yayın sırasında ise Tesla’nın otonom sürüş teknolojisi FSD 12’yi test etti. Ancak Kaliforniya eyaletinde, araç sürerken telefon kullanmak yasalara aykırı. Peki Musk bunun için ceza alacak mı?

Elon Musk, Tesla kullanırken canlı yayın açınca olanlar oldu

X’te paylaşılan ve 10 milyondan fazla izlenme alan canlı yayın, Musk tarafından yeni otonom sürüş özelliğini test etmek için başlatıldı. Milyarderin yayın sırasında bir eli telefonda diğer eli ise direksiyondaydı. Bu durum ise Kaliforniya’nın araçtayken telefon kullanmayla ilgili yasasını ihlal ediyor.

Konuyla ilgili Palo Alto Polis Departmanı’ndan gelen açıklamada ise Musk’ın ceza almayacağı belirtildi. Gerekçe olarak ise canlı yayın sırasında hiçbir polisin bu ihlale şahit olmaması olarak gösterildi. Canlı yayın sırasında görüntülerin, gerçeği yansıtmayabileceği bildirildi.

Musk’ın yasaları ihlal edip etmemesiyle ilgili konuşan bir polis şefi, “ucuz kurtulduğunu” ima etti. Açıklamasında, “Eğer bir polis elinde telefon olan bir sürücü görmüş olsaydı, yasayı ihlal ettiği için ceza kesebilirdi. Ancak bu olayda hiçbir memur görgü tanığı olmadı” dedi.

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan canlı yayın sırasında Musk, Tesla’nın FSD 12 güncellemesini test etti. Yaklaşık 40 dakika süren yolculuğun bazı bölümlerinde telefonu tutup direksiyonu bıraktı. Bir noktada ise aracın kırmızı ışıkta geçmesini önlemek için kontrolü aldı.

elon musk tesla yasa ihlali

Sosyal medya ise bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Bazıları Musk’ın diğer sürücülerle aynı yasal standartlara tabi tutulması gerektiğini, bazıları ise hiçbir memurun olaya şahit olmadığını savunuyor.

Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın…

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/elon-musk-tesla-yasa-ihlali

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir