Elon Musk’tan sert eleştiri: “Apple’ın kazancı olması gerekenden 10 kat fazla”
 1. Anasayfa
 2. Haber

Elon Musk’tan sert eleştiri: “Apple’ın kazancı olması gerekenden 10 kat fazla”

0

Dünyanın en zengin insanı ünvanına sahip Elon Musk, yaptıklarıyla gündemde kalmaya devam ediyor. Son dönemde Twitter’ı satın almasıyla adından söz ettiren iş insanı, birkaç gündür Apple’ı hedefine aldı. Öyle ki Musk, Twitter üzerinden teknoloji şirketine yönelik ağır ifadeler kullandı.

Elon Musk, Apple’ın geliştiricilerinden aldığı ücrete karşı çıkıyor

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde App Store’un uygulama geliştiricilerinden aldığı App Store komisyonu hakkında konuştu. Adaletsizliğe vurgu yapan iş insanı, App Store’un geliştiricilerden kestiği yüzde 30’luk komisyonun kesinlikle iyi niyetli olmadığını belirtti.

Apple, iPhone ve iPad gibi cihazlarda yalnızca App Store üzerinden uygulama indirildiği için komisyon ücretini kendisi belirliyor. Bugüne kadar defalarca tartışma konusu olan uygulama bu kez de Elon Musk’ın hedefi haline geldi. Daha da ileri giden Musk, bu uygulama ile Apple’ın 10 kat daha fazla kazanç sağladığını belirtti. İş insanı konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı.

Apple’ın mağazası, internette yüzde 30’luk bir vergiye sahip olmak gibi. Kesinlikle iyi bir şey değil. Kelimenin tam anlamıyla olması gerekenden 10 kat daha yüksek.

Apple, App Store üzerinden yılda 1 milyon dolarından fazla kazanan uygulama geliştiricilerinden yüzde 30 gibi dev bir kesinti uyguluyor. Bu kesinti oranı defalarca gündeme geldi ancak şirket, geri adım atmadı. Öte yandan Apple, ilk kez Elon Musk’ın hedefinde değil

Apple’ın kapalı bir teknoloji ekosistemi oluşturduğu herkesin malumu. Öte yandan iPhone 12 ile birlikte kutuya şarj aleti koymamasını “çevreci olmak” ile açıklayan Apple’ı samimiyetsizlikle suçlamıştı. Elon Musk ve Apple gerginliğinin ne boyutlara ulaşacağı şimdiden merak konusu.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/elon-musktan-sert-elestiri-apple

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir