1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Safari zirveden düştü: Bakın koltuğu kime kaptırdı!

Safari zirveden düştü: Bakın koltuğu kime kaptırdı!
Safari zirveden düştü: Bakın koltuğu kime kaptırdı!
0

Son yıllarda masaüstü dünyasındaki internet tarayıcı savaşını göz ardı etmek mümkün değil. Microsoft, Internet Explorer’ın iptal edilmesiyle Edge’e ağırlık verirken, Chrome ve Safari gibi tarayıcıların tahtı sallanmaya başlamış gibi görünüyor.

StatCounter tarafından hazırlanan rapora göre Microsoft Edge, Safari’nin ikincilik koltuğunu ele geçirmeyi başardı. Masaüstü tarayıcı pazarının yüzde 10’luk kısmına hitap eden Edge, artık en popüler ikinci masaüstü tarayıcısı. Safari ise yüzde 9.61’lik kullanımla üçüncü sıraya gerilemiş durumda.

En popüler internet tarayıcıları belli oldu (2022)

StatCounter’ın verilerine göre Microsoft Edge’in kullanım oranı rekor seviyeye gelmiş durumda. Dünya çapında masaüstü bilgisayarların yüzde 10,07’sinde kullanılan Edge’in hemen arkasında ise Apple Safari yer alıyor. Yüzde 9,61 kullanım oranına sahip olan Safari, uzun yıllar sonra ikincilik koltuğunu kaptırdı.

microsoft edge 98

Ancak tahmin edebileceğiniz üzere Google Chrome’un pazardaki hakimiyeti hala gözle görülür derecede yüksek. Neredeyse yüzde 67’lik bir paya sahip olan Google Chrome 2022 yılında da zirvede yer alıyor. İlk üç uygulamayı ise yüzde 7,86 ile Mozilla Vakfının Firefox tarayıcısı takip ediyor.

Edge tarafındaki bu başarının mobil dünyaya henüz yansımadığını belirtmek gerekiyor. StatCounter’ın mobil için en iyi beş tarayıcısı arasında Edge görünmüyor. Mobildeki ilk üç sıralama ise Chrome, Safari ve Samsung Internet şeklinde oldu.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre büyük bir başarı kaydeden Edge, halihazırda Safari’nin koltuğunu kapmış durumda. Safari, 2021 Nisan ayında masaüstü tarayıcı pazarının yüzde 10’luk ve Edge ise yüzde 7,96’lik pazar payına sahipti.

google chrome safari

Edge’in halihazırdaki Chromium sürümü 2020’de piyasaya sürüldü. Ancak Microsoft, Internet Explorer’ın yerini alması için ilk olarak 2015’te Windows 10 ile sunmuştu. Microsoft Edge Legacy, Windows 10’da boy göstermiş ve “Sekmeleri dikey göster” veya “Sekme önizlemeleri” gibi ilginç fikirlere sahipti.

Microsoft, Edge Legacy’yi rafa kaldırdı ve eski tarayıcıyı Chromium tabanlı Edge ile değiştirdi. Chromium Edge’in piyasaya sürülmesinin ardından şirket, yeni eklemelerle güncellemeye devam etti.

Peki siz Nisan 2022 en popüler internet tarayıcıları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından veya SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/en-populer-internet-tarayicilari-nisan-2022

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir