Çalışan iddiası: Facebook, verilerinizin nereye gittiğini bilmiyor
 1. Anasayfa
 2. Haber

Çalışan iddiası: Facebook, verilerinizin nereye gittiğini bilmiyor

0

Milyonlarca kullanıcının verisine sahip olmasıyla her zaman tartışma konusu haline gelen Meta CEO’su Mark Zuckerberg, en sonunda baltayı taşa vurmuş olabilir. Facebook’un reklam mühendisleri arasındaki sızdırılan rapor, Meta’nın veri yönetimindeki açığını gözler önüne serdi.

İnternete sızdırılan belge, Facebook reklam ekibindeki mühendisler tarafından liderlerine gönderildi. Mühendisler, platformda yer alan tüm verileri takip edemediklerine inanıyor. Facebook’un kullanıcı verilerini korumak için yeni önlemler alabileceğini ifade eden çalışanlar, düzenleyici riskine dikkat çekiyor.

Facebook’un kullanıcı verileri hakkında hiçbir bilgisi yok

Kullanıcı bilgilerini satmaya dayalı bir iş modeline sahip olan Facebook, zaman zaman gizlilik tartışmalarına dahil edildi. Ancak çalışanlar arasındaki konuşmayı gösteren yeni belge, veri yönetiminin hayal edilenden daha kötü olabileceğini ortaya koydu.

Raporda, devletlerin yeni gizlilik yasaları da dahil olmak üzere artan sayıda veri gizliliği düzenlemesini nasıl ele alınabileceği detaylandırıldı. Rapora göre mühendisler, Facebook’u tahmini 1.9 milyar kullanıcısı için “karanlıkta kalan bir platform” olarak tanımladı.

Facebook mühendisleri bile şirketin kullanıcı verilerinin nasıl yönetildiği üzerinde hiçbir kontrolü olmadığını düşünüyor. Şirket çalışanları sızdırılan raporda şu ifadeleri kullanıyor:

“Sınırları açık sistemler kurduk. Sistemlerimizin verileri nasıl kullandığı konusunda yeterli düzeyde kontrole ve açıklanabilirliğe sahip değiliz. Bu nedenle kontrollü politika değişikliklerini veya ‘X verilerini Y amacı için kullanmayacağız’ gibi harici taahhütleri yapamıyoruz. Ancak bu, düzenleyicilerin bizden yapmamızı beklediği şey.”

Geçtiğimiz yıl hazırlandığı belirtilen bu rapor, Facebook veritabanının “açık sınırlara” sahip olduğunu gösteriyor. Bu sınırların tam olarak hangi anlamda kullanıldığı bilinmese de, birinci ve üçüncü taraf veriler ile hassas verilerin birlikte saklandığı anlamına geliyor olabilir.

Metaverse dünyasına adım atmak için milyarlarca dolar para ayıran Meta’nın böyle bir skandalla karşı karşıya kalması, daha büyük sonuçları da beraberinde getirebilir. Hassas verileri takip edememek, AB’nin yeni Dijital Hizmetler Yasası gibi katı düzenlemeleri için sorun yaratabilir.

Peki siz Facebook kullanıcı gizliliği ile ilgili bu belge hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/facebook-kullanici-veri-gizliligi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir