Elektrikli otomobiller yasaklandı! Gerçekten tehlikeli mi?
 1. Anasayfa
 2. Haber

Elektrikli otomobiller yasaklandı! Gerçekten tehlikeli mi?

0

29 Nisan’da Fransa’nın başkenti Paris’te Bluebus 5SE markalı elektrikli otobüste yangın çıktı. Yolcular hemen tahliye edilirken neyse ki herhangi bir yaralanma ya da can kaybı yaşanmadı. Yaklaşık 30 itfaiyenin müdahale ettiği belirtilen yangın kısa sürede söndürüldü.

Kameralara yansıyan olayda yangın bataryaların bulunduğu otobüsün tavanını sarıyor. Yaşanan patlama ile etrafa yayılan kıvılcımlar ise büyük korku yaratıyor. Bir aydan kısa bir süre içinde Bolloré Bluebus markalı otobüslerde meydana gelen ikinci yangın olması nedeniyle, bu otobüslerin kullanımı Paris’te durdurulmuş durumda.

Çıkan yangınlar nedeniyle elektrikli otobüsler sorgulanıyor

Fransa’nın başkenti Paris’e hizmet veren devlete ait bir toplu taşıma işletmecisi olan RATP, son dönemde meydana gelen yangınların ardından Bolloré markalı otobüslerin kullanımını geçici olarak durdudu. 4 Nisan tarihinde de başka bir Bluebus 5SE’de yangın çıktığı belirtilirken, bu olay nedeniyle 149 otobüsün kızağa çekildiği açıklandı.

SDNShiftdelete.net

RATP yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

RATP, bu olayların nedenini açıklamak için üretici Bolloré’den tam bir rapor talep etti. Ayrıca bu otobüslerin tamamen güvenli bir şekilde tekrar faaliyete geçmesine izin vermek için bazı eylem planları talep etti.

Bolloré firması da bir açıklama yaparak yangınların nedenini belirlemek için RATP ve ilgili makamlarla aktif olarak işbirliği içinde olduklarını belirtti. 149 adet elektrikli otobüs ile Fransa’da hizmet veren şirket eleştiri oklarının da hedefi haline geldi.

Bolloré’nin 12 metre uzunluğundaki elektrikli otobüsü, 109 yolcu kapasitesine sahip. 441 kWh’lik bataryaya ev sahipliği yapan araç ortalama 320 km’lik menzil sunuyor. Aracın bataryaları ise tavanda ve otobüsün arka bölümünde toplanmış durumda. Şirket, Lityum Metal Polimer (LMP) bataryalarının herhangi bir sıvı bileşenin yanı sıra nikel ve kobalt içermediğinin altını çiziyor.

Elektrikli araçların gittikçe yaygınlaşmaya başladığı günümüzde bu tür bir olayın yaşanması gerçekten üzücü. Yangına neyin sebebiyet verdiğini biz de merak ediyoruz. Peki siz çıkan elektrikli otobüs yangını hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/fransadan-elektrikli-otobus-yasagi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir