Google’dan büyük adım: Gizlilik politikasını genişletti!
 1. Anasayfa
 2. Güvenlik

Google’dan büyük adım: Gizlilik politikasını genişletti!

0

Google, son zamanlarda gizlilik konusunda yaptığı yeniliklerle adından söz ettirmeye başladı. Son olarak 2021 yılında yaptığı çalışmaları paylaşan şirket, Veri Güvenliği özelliğini de piyasaya sürdü. Google, bugün yayınladığı bir blog gönderisinde kişisel bilgilerin yer aldığı Arama sonuçlarının kaldırma taleplerini kabul edeceğini duyurdu. Haberi detaylarına hep birlikte göz atalım.

Google, kişisel bilgilerin kaldırılmasına yönelik politikayı genişletti!

Teknoloji devi Google, uzun süredir kişisel bilgilerin arama sonuçlarından kaldırılması için kullanıcılarından gelen talepleri kabul ediyor. Şirket şimdi ise telefon numaraları, e-posta adresleri ve ev adresleri gibi iletişim bilgilerinin kaldırılması için başvuruları kabul edecek.

Aynı zamanda eğer varsa Google giriş kimlik bilgilerini de kaldıracak. Fakat bu kaldırma işlemleri sadece Google Arama için geçerli olacak. Yani herhangi bir içeriği kaldırmak için gerekli web sitesiyle iletişim kurmak gerekecek.

Google, yeni uygulamasıyla ilgili şu açıklamayı da yaptı:

“İnsanlara hassas, kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinin kontrolünün ellerinde olmasını sağlarken bilgiye erişimi en üst düzeye çıkarmak, vurulması gereken kritik bir dengedir. Bu güncellemelerin, bu hedefe ulaşmak ve insanlara çevrim içi güvenliklerini ve gizliliklerini korumak için ihtiyaç duydukları araçları sağlamak için önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.”

Google, kaldırma taleplerinin doğruluğundan emin olmak için inceleme yapmaya devam edecek. Yani kamuya mal olmuş kişilerin, herkes tarafından bilinen kişisel bilgileri için herhangi bir kaldırma yapmayacak. Firma, daha önce kabul ettiği kaldırma taleplerini dolandırılma sorunlarından dolayı yalnızca banka ve kredi kartı bilgileri için sınırlandırmıştı.

Şirket, geçen yıldan beri de 18 yaşından küçük olan Google kullanıcılarının fotoğraflarının görsel arama kısmı için gelen kaldırma taleplerini de kabul ediyor.

Siz okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi Yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

https://shiftdelete.net/google-arama-kaldirma-taleplerini-kabul-ediliyor

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir