1. Anasayfa
  2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Google Chrome’a yeni özellikler eklendi! Artık RAM’inizi sömürmeyecek!

Google Chrome’a yeni özellikler eklendi! Artık RAM’inizi sömürmeyecek!
Google Chrome’a yeni özellikler eklendi! Artık RAM’inizi sömürmeyecek!
0

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı konumunda olan Google Chrome, bu unvanını korumak için güncellemeler ve iyileştirmelerden vazgeçmiyor. Sürekli yeni özellikler gelen tarayıcıda iki önemli özellik daha ortaya çıktı. Son güncellemeyle birlikte Chrome neler sağlıyor? İşte detaylar…

Google Chrome artık daha güvenli ve akıllı

Google Chrome masaüstü web tarayıcısının en son sürümü artık kullanıma sunuluyor. Tarayıcıyı daha güvenli ve akıllı hale getiren iki önemli yeni özellikle birlikte geliyor. Bunlardan ilki, artık arka planda otomatik olarak çalışabilen güvenlik kontrolündeki değişikliklerle ilgili. İkinci özellik, Bellek Tasarrufu modunu ve özelliğin cihazınızda ne kadar hafıza koruduğunu görmenizi sağlıyor.

google chrome yeni ozellikler aldi 1

Geliştirilmiş Güvenlik Kontrolü özelliği sayesinde, tarayıcıda kayıtlı şifrelerinizden herhangi birinin güvenliği ihlal edildiğinde Chrome’un sizi arka planda uyarması sağlanıyor. Bu özellik ayrıca güvenliği ihlal edilmiş bir uzantı kullanıyorsanız veya Chrome’un en son sürümünü kullanmıyorsanız da sizi uyaracak. Tüm bu uyarıları Chrome’daki üç noktalı menünün üst kısmında göreceksiniz.

Bunun dışında güvenliğinizi otomatik olarak sağlamak için bazı özellikler de var. Güvenlik Kontrolü’nün, özellikle de onları bir süredir ziyaret etmediyseniz, konumunuza veya mikrofonunuza erişim gibi site izinlerini artık otomatik iptal edebileceğini söylemekte fayda var. Ziyaret etmediğiniz siteler için çok fazla bildirim alıyorsanız, Güvenlik Kontrolü bunu engellemeyi bile yapacak kadar ileri gidecek.

Performans kısmına baktığımızda Chrome’un geçen yıl kullanıma sunulan Bellek Tasarruf Modunu hatırlayacaksınız. Artık özelliğin nasıl çalıştığını görmek için bazı ek seçenekler var. Bellek Tasarrufu her açıldığında, artık farenizi bir sekmenin üzerine getirerek o sekme etkin değilse kurtarılan potansiyel belleği görebilirsiniz. Ayrıca artık sekmelerin arka planda kullandığı bellek miktarı azalmaya daha çok zorlanıyor.

Google ayrıca, önemsediğiniz siteleri daha kolay belirtebilmeniz ve onları aktif tutabilmeniz için Bellek Tasarrufu’nda da ince ayar yaptı. Önümüzdeki birkaç hafta içinde gelecek olan son bir özellik de, oluşturduğunuz sekme gruplarını kaydetme olanağı. Bunun için henüz belirli bir zaman çerçevesi yok ancak bu, bir bilgisayarda kaydettiğiniz sekme gruplarına diğerinde erişmeyi kolaylaştıracak bir özellik.

Her zaman olduğu gibi, tüm bu yeni özellikleri almak için üç noktalı açılır pencereye gidip Yardım’ı ve ardından Google Chrome Hakkında’yı seçerek Chrome’u güncelleyebilirsiniz. Chrome daha sonra sizden bir yeniden başlatma isteyecektir.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/google-chrome-yeni-ozellikler-aldi

Reaksiyon Göster
  • 0
    alk_
    Alkış
  • 0
    be_enmedim
    Beğenmedim
  • 0
    sevdim
    Sevdim
  • 0
    _z_c_
    Üzücü
  • 0
    _a_rd_m
    Şaşırdım
  • 0
    k_zd_m
    Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir