1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Google eski bilgisayarları ve Mac’leri canlandıran yazılımı kullanıma sundu!

Google eski bilgisayarları ve Mac’leri canlandıran yazılımı kullanıma sundu!
Google eski bilgisayarları ve Mac’leri canlandıran yazılımı kullanıma sundu!
0

Google tarafından Şubat ayında erken test sürümü duyurulan ChromeOS Flex, eski bilgisayarları ve Mac’leri birer Chromebook’a dönüştürebiliyor. Bu sayede ömrünü doldurmuş gibi gözüken bilgisayarlar tekrar canlanıyor. Bu yazılım bugün itibariyle ücretsiz indirilebilecek şekilde kullanıma sunuldu.

Google ChromeOS Flex yayınlandı!

Google tarafından geçtiğimiz dönemde erken erişime açılan ChromeOS Flex, oldukça etkileyici sonuçlar sergiledi. Tabii burada 10 yıllık bir bilgisayarın bu işletim sistemi ile birlikte güncel AAA kalite oyunları açabilen bir performans canavarına dönüşmediğini belirtelim. Fakat artık geri dönüşüme gitme vaktinin geldiği düşünülen cihazları bile hayata döndürmeyi başardı.

google chromeos flex isletim sistemi 2

Google tarafından buraya tıklayarak indirebileceğiniz bu yeni işletim sistemi içerisinde Apple’ın MacBook modellerinin de olduğu birçok markadan 295 farklı cihazı destekliyor. Tabii buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz listenin dışında bir ürüne sahipseniz de test programına kayıt olarak ya da direkt indirerek faydalanmanız mümkün.

Tabii bu test ve beta süreçlerinin oldukça faydalı olduğunu söyleyelim. Zira Google’ın söylediğine göre bu süreçte 600’den fazla kritik hata tespit edilerek giderildi. Bu sayede bugün paylaşılan sürüm sorunsuz bir şekilde cihazlarda çalışabiliyor.

Ayrıca bu işletim sisteminin kullanımı Windows’un aksine tamamen ücretsiz olduğu için dilediğiniz gibi yukarıda paylaştığımız link üzerinden güvenli bir şekilde indirerek kullanabilirsiniz. Bu yazılımın bir güzel yanı ise bilgisayarınıza kurmanıza gerek yok.

Bu, işletim sistemini indirip bir USB belleğe yükleyebileceğiniz ve dilediğiniz zaman istediğiniz cihaza takarak çalışmasını sağlayabileceğiniz anlamına geliyor. Fakat cihazınıza kurulum yapmanız ve HDD ya da SSD üzerinden çalıştırmanız performansınızı artıracak ve olası kayıpların önüne geçecektir.

Tabii ChromeOS Flex işletim sisteminin olumlu yanları bu kadar değil. Google’ın iddiasına göre bu yazılım o kadar düşük güç tüketiyor ki en yakın rakibine oranla yüzde 19’luk bir fark yaratıyor. Yani bataryası eskiyen cihazlar için de aslında birebir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

https://shiftdelete.net/google-chromeos-flex-isletim-sistemi

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir