1. Anasayfa
 2. Güncelleme
Trendlerdeki Yazı

Google Haritalar’dan müjde! Yakıt giderleri düşecek

Google Haritalar’dan müjde! Yakıt giderleri düşecek
Google Haritalar’dan müjde! Yakıt giderleri düşecek
0

Google, geçtiğimiz 11-12 Mayıs tarihinde düzenlediği I/O etkinliğinde işletim sistemleri ve uygulamalarında yeni güncellemeler ile neler getireceğini paylaştı. Burada paylaşılmayan bazı detaylar da yeni yeni gün yüzüne çıkıyor. Bunların arasında dikkatleri çekenlerden biri de Google Haritalar uygulamasının yakıt giderlerini düşürecek yeni özelliği oldu.

Google Haritalar, ne tür otomobil kullandığınızı sorarak yakıt giderlerini düşürecek!

Dünyamızın karbon salınımı tüm çabalara rağmen olması gereken seviyenin kat be kat üzerinde. Hatta her yıl giderek düşen bir ivmeyle de olsa artış gösteriyor. Örneğin son açıklanan verilere göre 2021 yılında, 2020’ye göre yüzde 5 oranında artarak 33 milyar tona ulaştı.

Google Haritalar

Yani uzun lafın kısası, dünyamızı kendi ellerimizle öldürüyoruz. Bu nedenle başta BM olmak üzere birçok kuruluş ve şirket bu oranı düşürmeye çalışıyor. Bunların başında ise elektrikli otomobil dönüşümü yer alıyor. Hatta AB, 2030 yılında içten yanmalı motor üretimini tamamen durdurma kararı aldı.

Fakat bu yeterli değil. Bireysel olarak herkesin buna dikkat etmesi gerekiyor. Google ise bunu düşünerek Haritalar uygulamasına yeni bir özellik getireceğini söyledi. Artık aracımızın yakıtını LPG, mazot, hibrit veya elektrikli olacak şekilde seçebileceğiz.

Bu bilgiyi algoritmasına ekleyen uygulama bir yere gideceğimiz zaman bize hem en ucuz maliyeti hem de en düşük karbon salınımını sağlayacak bir rota belirleyecek. Bu halihazırda olan kısa güzergahı seçme konusundan biraz daha farklı.

Örneğin 1 kilometrelik dik tırmanma rotası yerine 1.5 veya 2 kilometrelik düz bir yol daha az yakıt tüketmemizi sağlayacağı için orayı tercih etmemiz gerektiğini söyleyebilecek. Bu sayede hem daha az yakıt tüketecek hem de tasarruf yapabileceksiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

https://shiftdelete.net/google-haritalar-guncelleme-ozellik

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir