Google, şifrelerinizi otomatik olarak değiştirecek!
 1. Anasayfa
 2. Güvenlik

Google, şifrelerinizi otomatik olarak değiştirecek!

0

Google geçtiğimiz günlerde Play Store’a eklediği Veri Güvenliği bölümüyle Android kullanıcılarının, uygulamaların kendilerinden ne tür verileri topladığını öğrenebilmelerini sağlamıştı. Şimdi de, şifresi çalınanların adeta hayatını kurtaracak bir özellik geliyor.

Geçen yılki Google I/O Geliştirici Konferansında tanıtılan “otomatik şifre değiştirme” özelliği Chrome’un Android uygulamasında kullanıma sunulmaya başlandı. Siri’nin rakibi Google Asistan, hacklendiği tespit edilen bir parola kullanıldığını algıladığı anda otomatik yenileyebilecek. Bu özellik tercihe bağlı olacak ve kapatılabilecek.

Google Asistan şifreyi otomatik değiştirecek

Çalındığı tespit edilen bir parolayla herhangi bir sitede oturum açıldığında özellik hemen devreye girecek. “Chrome, veri ihlaline uğramış bir şifreyi kullandığınızı tespit etti. Google Asistanınız şifrenizi otomatik olarak değiştirebilir” uyarısıyla kullanıcıya parolayı yenilemeyi teklif edecek.

Change automatically (Otomatik olarak değiştir) butonuna tıklandığında Google, Asistan’ı kullandığınız sitelerin URL’lerinin ve içeriklerinin yanı sıra Asistan aracılığıyla gönderdiğiniz bilgilerin toplanacağı konusunda sizden izin isteyecek. Google hesabında da saklanabileceği belirtilen bu bilgileri onaylamanız gerekiyor.

“Kabul ediyorum” düğmesine dokunduğunuzda, çalınan parolanızı değiştirebilmenizi sağlayan bir ekran açılacak. Burada Google Asistan’ın sizin için oluşturduğu şifreyi kabul edebilir ve Chrome’un şifre yöneticisine kaydedebilirsiniz. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, parolayı manuel olarak da yenileyebileceksiniz.

Google Chrome’un Android uygulaması, Şifre Yöneticisine kaydettiğiniz parolaların veri ihlaline karışıp karışmadığını kontrol ediyor ve bu konuda kullanıcıyı uyarıyor. Yeni gelen özellik ise, şifresini nasıl değiştirebileceğini bilmeyen kullanıcıların hayatını önemli ölçüde kolaylaştırmayı hedefliyor.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

https://shiftdelete.net/google-sifrelerinizi-otomatik-olarak-degistirecek

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir