1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

GTA 6 fragmanını sızdıran 18 yaşındaki hacker’ın cezası belli oldu!

GTA 6 fragmanını sızdıran 18 yaşındaki hacker’ın cezası belli oldu!
GTA 6 fragmanını sızdıran 18 yaşındaki hacker’ın cezası belli oldu!
0

Grand Theft Auto VI’nın Eylül 2022’deki sızıntılarından sorumlu ve aynı zamanda GTA 6 fragmanını da sızdıran Rockstar Games hacker’ı Arion Kurtaj’ın cezası belli oldu. Rockstar Games, Uber ve Nvidia hacklerinin ardındaki 18 yaşındaki Lapsus$ üyesi Arion Kurtaj, hangi cezayı aldı? İşte detaylar…

GTA 6 hacker’ının cezası ne oldu?

Lapsus$ üyesi Arion Kurtaj, kısa süre önce İngiltere’de ömür boyu hastane hapsi cezasına çarptırıldı. Kurtaj’ın cezası birçok faktöre dayanıyor. Otizm hastası olan genç hacker, siber suç işlemeye devam etmek istediğini ve gözaltındayken kendine şiddet uyguladığını söyledi. Mahkeme sonuçta onun “doktorlar onu artık bir tehlike olarak görmediği sürece ömür boyu güvenli bir hastanede kalmasına” karar verdi.

gta 6 fragmani sizdiran hacker cezasi 1
Arion Kurtaj

Eylül 2022’de Kurtaj, Rockstar Games’i hackledi. O zamanlar duyurulmamış GTA 6’dan 90 oynanış klibi ve kaynak kodunu elde etti ve ardından internette yayınladı. O zamanlar internette GTA 6 ile ilgili bilgilerin bulunmaması nedeniyle, oynanış klipleri açıkça viral hale geldi ve sızıntı dostu oyun topluluklarında kontrol edilemeyen bir ateş gibi yayıldı.

Rockstar Games yakın zamanda GTA 6’yı resmi olarak duyurdu. Oynanıştan ziyade sinematiğe odaklanan ilk fragmanı izlenme rekorları kırdı ve şu anda YouTube’da 155 milyondan fazla izlenme sayısına ulaştı. Ancak bu olay planlanan tarihten erken gerçekleşti çünkü bahsi geçen hacker, bu fragmanı da sızdırmayı başardı. Ardından Rockstar Games, fragmanı resmi hesabından yayınlama kararı aldı.

Arion Kurtaj isimli hacker hakkında hakim, siber suç işleme konusundaki becerilerinin ve arzusunun onun halk için yüksek risk oluşturmaya devam ettiğini açıkladı. Dizüstü bilgisayarına el konulmasına rağmen bir cep telefonu, otel televizyonu ve Amazon Firestick sayesinde dev şirket Rockstar Games’e sızmayı başardı.

Ceza duruşmalarında ise hacker’ın savunma ekibi GTA 6 fragman olayının Rockstar Games’e büyütüldüğü kadar zarar vermediğini belirtti. Ancak bunun üzerine şirket, hack olayının onlara 5 milyon dolar ve binlerce saatlik personel zamanına mal olduğunu açıkladı.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/gta-6-fragmani-sizdiran-hacker-cezasi

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir