1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

Huawei FreeBuds 5 İncelemesi (Video)

Huawei FreeBuds 5 İncelemesi (Video)
Huawei FreeBuds 5 İncelemesi (Video)
0

Huawei’nin fütüristlik tasarımlı yeni nesil TWS (Tam Kablosuz) kulaklık modeli Huawei FreeBuds 5 bize hangi özellikleri sunuyor? FreeBuds Pro 2 ve Freebuds 5i arasında ana modellerden biri olan FreeBuds, özellikle açık tasarımlı kulaklıkları tercih edenler için önemli bir alternatif oluşturuyor.

Huawei FreeBuds 5

Kulaklıkların minimaliz tasarımı, her iki kulaklığın üzerindeki dokunmatik kontrollerle birlikte kullanımı oldukça kolaylaştırıyor. Yumurta şeklindeki şarj kutusu anlayışı devam ederken, kutunun açılış pozisyonu ve kulaklıkların yerleşimi ürüne son derece fütüristlik bir anlayış katıyor. Kulaklıkların tasarımı ilk bakışta farklı gelse de, bir kez kulağınıza taktığınızda neden böyle bir tercih yapıldığını kolaylıkla anlıyorsunuz. Çünkü FreeBuds 5 kulağınıza çok iyi bir şekilde oturuyor ve bu sağlam duruşu sayesinde kolaylıkla dokunmatik kontrollerden yararlanabiliyorsunuz.

Kulaklıklarda 11mm çift manyetik sürücüler kullanılıyor. Bu büyük sürücüler daha yüksek manyetik akı yoğunluğu sayesinde bas sistemine daha fazla omph veriyor. Böylece dinlediğiniz müziklerde veya bas konusunda etkili videolarda etkiyi daha iyi hissediyorsunuz.
Elbette bu sürücüler ve Huawei’nin eklediği diğer önemli bileşenler sayesinde FreeBuds 5 Hi-Res Audio desteği sağlıyor. Kulaklıklarda ses iletim hızı 990 kbps’ye kadar çıkarılırken, normal ses formatlarından üç kat daha kaliteli ses deneyimi sağlayabiliyor.
Zaten sürücüler ve sağladıkları büyük etkiyi Huawei’nin AI Life uygulamasında daha iyi görüyoruz. Bu arada tıpkı kulaklıklar gibi, uygulama da sistem bağımsız olarak indirilebiliyor. Yani Huawei AI Life uygulamasını Android ve iOS telefonlarda da rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.
İşte bu uygulama içerisinde özel EQ ayarlarını yaparken, kendinize has bir ses deneyimi oluşturabilmeniz için seçenekleriniz arttırılmış. Artık kullanıcılar 10 bantlı bir EQ üzerinden hassas ses ayarlarını yapabiliyor.
Cihaz bağlantı protokolü olarak Bluetooth 5.2 teknolojisini kullanıyor ki, bu sayede kulaklıkların hızlı ve stabil bir şekilde diğer cihazlara bağlanmasını sağlanıyor. Ayrıca yine Huawei’nin diğer kulaklıklarında gördüğümüz iki cihaz arasında hızlı geçiş gibi özelliklerden yararlanabiliyorsunuz.

Huawei Freebuds 5’in en önemli özelliklerinden biri AI destekli gürültü engelleme teknolojisi diyebilirim. Önceki FreeBuds ana modellerde olduğu gibi FreeBuds 5 modeli de açık tasarımlı bir kulaklık olmasına rağmen gürültü engelleme teknolojisi sunuyor. Bu teknoloji sayesinde, dışarıdaki gürültü minimuma indiriliyor ve daha net bir ses deneyimi sunulabiliyor.

Gürültü engelleme seçeneklerini Huawei AI Life uygulaması üzerinden görüntüleyebildiğiniz gibi kişiye özel Otomatik Akıllı Dinamik ANC ayarını açık bırakabilirsiniz. Böylece bulunduğunuz ortamın gürültü seviyesine uygun bir performans alabiliyorsunuz. Kulaklık sizin bulunduğunuz ortamı analiz ediyor ve genel mod ile rahat mod arasında otomatik geçiş yapabiliyor.

Sizin sesleri nasıl duyduğunuz kadar karşınızdaki kişinin de sizi nasıl duyduğu çok önemli. FreeBuds 5’te sesinizi doğru bir şekilde almak ve geliştirmek için derin sinir ağı (DNN) algoritmasıyla birlikte çalışan üçlü mikrofon sistemi kullanılıyor. Böylece bulunduğunuz ortamlar gürültülü olsa bile sesiniz karşıya net bir şekilde iletilebiliyor.

Kulaklıkların pil ömrü ise hayli etkileyici. Kulaklıklar ANC açıkken 3,5 saat dinleme sunabiliyor. ANC kapalı olduğunda ise bu süre tam 5 saate çıkıyor. Şarj kutunu da hesaba kattığımızda bu süre ANC açıkken 20 saat, ANC kapalıyken 30 saate çıkıyor. Böylesine hafif bir kulaklık ve şarj kutusu için 30 saat gerçekten etkileyici bir süre demek.
Gelgelelim şarj sürelerine de baktığımız etkileyici süreler ile karşılaşıyoruz. Huawei FreeBuds 5 kulaklıklar kutuda 5 dakika kaldığında 2 saatlik dinleme sunabiliyor. Tam şarj olmaları ise sadece 20 dakika sürüyor.

Ek olarak kulaklıklarda IPX4 sertifikası da bulunuyor. Bu sayede suç sıçramalarına karşı dayanıklılık sağlanabiliyor. Spor yaparken veya yağmurda yürürken kulaklıklara su kaçması gibi bir problemle uğraşmanız da gerekmiyor.

 

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir