1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

IBM’in yapay zeka destekli işlemcisi 23 milyar transistöre sahip!

IBM’in yapay zeka destekli işlemcisi 23 milyar transistöre sahip!
IBM’in yapay zeka destekli işlemcisi 23 milyar transistöre sahip!
0

Geçtiğimiz yıllarda bilgisayarların verimliliğini artırabilmek için bir çok yeni teknoloji hayatımıza girdi. Bunların başında ise yapay zeka geliyor. Teknolojinin birçok alanında karşımıza çıkan yapay zeka, bilgisayarlarda da bir.çok farklı şekilde kullanılabiliyor.

IBM AIU işlemci ile yapay zekanın benimsenmesini hızlandıracak

Yapay zeka konusunda büyük yatırım yapan şirketlerden bir tanesi de IBM olarak öne çıkıyor. IBM Research, geçtiğimiz gün Yapay Zekayı (AI) hızlandırmak için geliştirdiği en son işlemciler hakkında bilgi yayınladı.

IBM AIU 2

Yapay Zeka Birimi (AIU) olarak adlandırılan en yeni IBM işlemcisi, bir PCIe yuvası ile bağlantı kurularak yapay zekanın benimsenmesini kolaylaştırmaya odaklanıyor. IBM AIU, 23 Milyar transistör tarafından desteklenen bir işlemciye sahip bir PCIe kartı olarak karşımıza çıkıyor.

IBM, gerçek zamanlı dolandırıcılık tespiti yapabilen bilgisayarını tanıttı!

IBM, gerçek zamanlı dolandırıcılık tespiti yapabilen bilgisayarını tanıttı!

Dünyanın en büyük bilişim teknoloji şirketlerinden IBM, IBM z16 anabilgisayarını vitrine çıkardı Peki bu sistem kullanıcılara neler sunuyor?

TSMC tarafından üretildiği öngörülen işlemciler 5 nm teknolojisiyle ortaya konuyor. IBM pek fazla ayrıntı vermemiş olsa da, AIU’nun IBM Z16 anabilgisayarının çekirdeği olan Telum çipinde bulunan bir AI işlemci kullandığını biliyoruz. AIU, Telum’un AI motorunu kullanıyor ve onu 32 çekirdeğe kadar ölçeklendirerek yüksek verimlilik elde edebiliyor.

Şirket, kurumsal yapay zekanın benimsenmesinin iki ana yararını vurguluyor. İlki, daha düşük hassasiyeti benimsemek ve 32-bit formatların dörtte biri boyutunda olmasına rağmen tek-bit yapılarda daha fazla hassasiyet ve benzer sonuçlar ortaya koymak.

IBM AIU 3

Yapay zekanın benimsenmesinin diğer yararı ise çoğu AI hesaplaması matris ve vektör çarpmasını içerdiğinden, çok amaçlı bir CPU’dan daha basit bir düzene sahip olması olarak gösteriliyor. IBM AIU’nın ayrıca verileri bir hesaplama motorundan diğerine doğrudan göndermek ve muazzam enerji tasarrufu sağlamak üzere tasarlandığı belirtiliyor.

Yapay zekayı hızlandırma konusunda IBM, mevcut yapay zeka çiplerinin hedefinden daha karmaşık sorunları çözmek için yeni AIU işlemcileri ile sektöre farklı bir açıdan bakıyor. Peki siz IBM’in yapay zeka destekli işlemcisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

https://shiftdelete.net/ibmin-yapay-zeka-destekli-islemcisi-23-milyar-transistore-sahip

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir