1. Anasayfa
 2. Haber
Trendlerdeki Yazı

IDC: Oyun Bilgisayarı Sevkiyatları 2023 Yılında Düştü

IDC: Oyun Bilgisayarı Sevkiyatları 2023 Yılında Düştü
IDC: Oyun Bilgisayarı Sevkiyatları 2023 Yılında Düştü
0

Analist firması IDC, oyun bilgisayarı sevkiyatlarının 2023 yılında düşüş gösterdiğini açıkladı. Öte yandan IDC, 2024 yılında oyun bilgisayarlarının ve monitörlerinin büyümesini beklediğini açıkladı. Monitörler için bu, 2023’e kıyasla büyümenin devamı olacak ancak oyun bilgisayarları için bu, 2023’teki sevkiyatlardaki düşüşün ardından büyümeye dönüş olacak.

2023 yılında oyun bilgisayarı segmentinde sevkiyatlar %13,2 düşüşle 44 milyon adede geriledi. 2024 yılında oyun bilgisayarlarının %1’lik mütevazı bir büyüme oranı kaydedeceği ve bu büyümenin arkasındaki ana itici gücün dizüstü bilgisayarlar olacağı tahmin ediliyor.

Oyun monitörleri ise, düşük fiyatlar nedeniyle 2023’te %20,3 büyüdü ve 2024’te sevkiyatların %13,6’lık bir büyümeyle 22,2 milyona ulaşması bekleniyor.

idc oyun bilgisayari sevkiyatlari 2023 yilinda dustu 2

IDC Mobilite ve Tüketici Cihaz Takipçileri Araştırma Müdürü Jitesh Ubrani konuyla ilgili şunları söyledi: “Küresel ekonomi zorlanmaya devam etse de sürekli talep nedeniyle oyun bilgisayarlarının sevkiyatı biraz daha canlı. En önemlisi, piyasanın premium segmenti güçlü kalmayı sürdürdüğü ve ekonomiden daha az etkilenmiş gibi görünen kendini adamış ve daha varlıklı alıcılar sayesinde önümüzdeki yıllarda da büyüme görmeye devam edeceği için fiyatlarda bir yükseliş eğilimi oluştu.”

Bu yılın ilerisine yönelik tahminlerde bulunan IDC, oyun bilgisayarı sevkiyatlarının 2028 yılına kadar 52 milyon adede ulaşmasını, monitörlerin ise aynı zaman diliminde 29,6 milyon sevkiyata ulaşmasını bekliyor. Daha düşük fiyatlar arayan herkes, oyun monitörlerinin her yıl fiyat düşüşleri göreceğini duymaktan memnun olacaktır ancak oyun bilgisayarları, dizüstü bilgisayarlara ve birinci sınıf GPU’lara olan talep nedeniyle ortalama satış fiyatlarının 1.101 dolara ulaşmasıyla birlikte fiyatların artacağını görebilirler.

IDC’nin verilerine göre, daha geniş PC pazarında 2023’te sevkiyatlarda düşüş görüldü.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Hep beraber teknoloji haber‘da tartışalım.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir